Peníze navíc se vždycky hodí a od začátku ledna se otevřely nové možnosti, jak získat víc peněz třeba díky vašemu pojištění. V krajních případech může jít i o desítky milionů korun!

Mnozí právníci na nový občanský zákoník nadávají, ale třeba v oblasti pojištění přináší spoustu výhod, díky nimž můžete přijít k zajímavým penězům. Upozorňuje na to společnost ePojisteni.cz.

Pojistnou událostí může nově být i pouhá přítomnost u dopravní nehody. „Půjdete-li po přechodu a chodce vedle vás srazí auto, můžete nárokovat psychický šok či duševní újmu a požadovat po pojišťovně patřičné odškodnění,“ přibližuje David Holý společnosti ePojisteni.cz.

Vydělat můžete i na odstoupení od smlouvy. „Sjednáte si pojištění, po nějakém čase ale zjistíte, že pojištění neodpovídá vašim potřebám, a pojistitel vás na to neupozornil. Pak můžete oznámit, že vám pojištění nevyhovuje a že od smlouvy odstupujete. Na základě toho vám pojistitel musí vrátit pojistné,“ vysvětluje Holý.

Další novinkou je podle Holého možnost uplatnit náhradu škody i po dlouhé době od pojistné události. „Utrpí-li například při autonehodě klient lehké zranění, pojišťovna jej odškodní. O deset či patnáct let později ale může tentýž klient mít zdravotní problém a bude přesvědčen, že souvisí s dávnou autonehodou. Na základě lékařského potvrzení pak bude moci od pojišťovny požadovat další náhradu škody,“ říká.

Nejvyšší peníze lze získat za takzvané „totální vyřazení ze společnosti“. Odškodné za trvalé následky může totiž z dosavadních maximálních 10 milionů stoupnout až na 20 milionů korun. Je ale samozřejmě dost pravděpodobné, že těchto peněz si už nebudete schopni užít…

Některé pojišťovny kvůli novým pravidlům začínají své produkty zdražovat, příkladem může být třeba povinné ručení. Podle odborníků je tedy vhodné si nová pojištění zařídit co nejdřív.