Trendy tagy Extra Host (pořad) koronavirus Svatba na první pohled Počasí

Nejnovější kauzy

Bude se Fufíkova tragédie opakovat? Žena u Hradce chová bez povolení lvy Ajšu a Gandalfa!

Zdroj: Česká televize
+ Dalších 67 fotografií
časovaná bomba
Jde o další časovanou bombu? Iva Lapková Zelinová (63), která se svými šelmami bydlí v lese jen pár kilometrů od Jindřichova Hradce a která má povolení na chov pum a rysů, si bez potřebného povolení pořídila i lvici Ajšu. O schválení chovu zažádala až po pořízení Ajši, proto o osudu zvířete musí rozhodnout správní řízení.

Iva Lapková Zelinová žije ve srubu uprostřed lesa, kde velké šelmy chová už více než 10 let. Ačkoliv na chov rysů a pum má potřebná povolení, lvici Ajšu si pořídila bez souhlasu veterinářů. „Kdyby postupovala podle legislativy, jak se má, tak v prvé řadě požádá o schválení chovu a chovatelského zařízení, pak teprve si pořídí zvířata. U ní to bylo naopak,“ uvedl pro Českou televizi ředitel veterinární správy Jihočeského kraje František Kouba.

Má se snad minulost opakovat? Stejně jako v případě Michala Práška (†33), kterého vlastní otec nalezl mrtvého v kleci jeho lva Fufíka, i Iva Lapková Zelinová má se svými šelmami zvláštní blízký vztah. Ještě než Ajše na rozkaz veterinářů zařídila vlastní zabezpečenou maringotku, žila s ní přímo ve svém srubu. S lvicí dle vlastních slov myla nádobí, spala a dokonce se s ní i sprchovala.

V podmínkách chovu je dále uvedeno i to, že lvi musí žít v páru. Proto Iva k Ajše pořídila lva, kterého pojmenovala Gandalf, velký bílý čaroděj dobra. Lvům rozšířila i jejich prostor a nyní už jen čeká, zda splnila všechny podmínky potřebné k tomu, aby jí byl veterináři chov povolen. Výsledek by se měla dozvědět během jara.

Někteří lidé Ivu považují za blázna. Po tragédii, během které museli být lev Fufík s březí lvicí Liuwou odstřeleni, považují chování velkých šelem za nerozvážnost. Co si o tom myslíte vy?

Související články

Další články