„Pokud členský stát Schengenu trvale nedodržuje své závazky a jen váhavě přijímá pomoc, pak si nesmíme některé myšlenky zakazovat,“ uvedla ministryně. Podle ní to znamená zejména otevřenou diskuzi o případném vyloučení Řecka ze schengenského prostoru bez hraničních kontrol.

Ostraha řecko-tureckých hranic je podle ministryně nedostatečná. Atény se ale brání, že kontrola hranic v Egejském moři s desítkami ostrovů je velmi obtížná. Pomoct by ale mohly dobře vycvičené námořní síly, kterými Řecko disponuje. Ty by mohly pod civilním vedením při ostraze a registraci migrantů pomáhat.

„Jde o to udržet v Evropě stabilitu, pořádek a bezpečnost,“ řekla rakouská politička. O možném vyloučení Řecka ze schengenského prostoru mluvil i bavorský zemský ministr vnitra Joachim Herrmann. Pokud nebude Řecko plnit své závazky k efektivní ochraně hranic, mělo by být podle něj k odchodu donuceno.

Evropská unie chce zmírnit příliv uprchlíků do Evropy. Má v plánu také zablokovat průchod uprchlíků z Řecka do Makedonie. Zpřísněné kontroly řeckých hranic na Balkáně navrhl také slovinský premiér Miro Cerar a diskutovali o nich i velvyslanci zemí osmadvacítky v Bruselu. Řecko má z celého plánu strach, protože by to mohlo znamenat, že na jeho území uvíznou až desítky tisíc běženců.