Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Tomáš z Brna

Nejnovější kauzy

Bude benzín brzy o hodně levnější? Do dvou let realita, slibuje expert Pavel Ryba

Zdroj: unsplash.com
ZLEVŇOVÁNÍ
Snad všichni řidiči si sem tam při příjezdu na čerpací stanici slovně uleví, když spatří čím dál zvyšující se ceny pohonných hmot. Pokud se ale naplní proroctví uznávaného českého ekonomického analytika, za dva roky už si na benzínkách budeme moci vesele pískat!

Krize s sebou většinou přináší jen samé katastrofické scénáře a zdražování, blížící se krize ropného průmyslu, kterou předpovídá ekonomický analytik Pavel Ryba, by ale mohla mnoho českých řidičů a řidiček velmi potěšit. Místo dnešních průměrných 32 korun za litr benzínu by totiž mohli platit o šest korun méně!

Konflikt

„Současný konflikt na Blízkém východě se na cenách pohonných hmot nijak zásadně neprojeví. Koruna má tendenci posilovat, případný mírný nárůst ceny ropy by tedy měla tendenci vyrovnávat. A navíc, aby ropa zdražila výrazně, o dvacet nebo třicet dolarů na barel, muselo by na Blízkém východě dojít k velmi vážnému a velkému konfliktu typu Pouštní bouře z let 1990 a 1991,“ říká expert.

I bez hrozby možného sílícího konfliktu v Íránu po zabití íránského generála na příkaz Donald Trumpa má ale podle něj trh s ropou problém. Ten odstartoval před lety, kdy byla cena nastavená Saúdskou Arábií a jejími blízkovýchodními spojenci (OPEC) už natolik neúnosná, že do pedálů šlápli američtí těžaři.

Válka

„Zavedli nový způsob těžby ropy z ropných písků a hlavně z břidlic. OPEC jim před čtyřmi lety vyhlásil cenovou válku. Zkusili nechat americké těžaře vyhladovět, když výrazně snížili ceny. Jenže ti přežili, zefektnili těžbu a během deseti let se stali největším světovým producentem ropy. A tenhle převis ropy, který se objevil na trhu, zdevastoval ceny. Ropa za 100 nebo za 150 dolarů za barel, jak tomu bylo před krizí v roce 2008, je už tak z říše snů. Nabídka severoamerických těžařů je totiž ohromná. Proto si nemyslím, že by najednou benzín byl místo za 32 korun třeba za 39 Kč,“ tvrdí Ryba.

A konečně vypočítává, na co se podle něj můžeme v blízké budoucnosti těšit u stojanů na naftu a benzín.

Levnější ježdění

„Naopak v dlouhodobém vývoji bude tlak na to, aby cena ropy klesala. Ekonomika zpomaluje, jde do recese a tím pádem klesá i poptávka po ropě. Těžaři jsou zadlužení, tak těží co nejvíc, aby měli co největší tok peněz. To cenu sráží dlouhodobě dolů a v krizi nebo recesi, která do dvou let vypukne, bude ropa stát dvacet dolarů (dnes se drží pod 70 dolary za barel – pozn. red.). To bude znamenat, že u benzínky budeme čerpat benzín za 26 korun,“ dodal ekonom ze společnosti Goldengate, který myslí, že do deseti let těžařům nepěkně ublíží i elektromobilita.

Související články

Další články