Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Survivor 2023 Petr Pavel

Bubeník Mandrage promluvil o rozpadu kapely: Pro Víťu Starého má pochopení

Bubeník Mandrage promluvil o rozpadu kapely: Pro Víťu Starého má pochopení
Zdroj: koláž eXtra.cz
+ Další 4 fotografie
rozpad
Víťa Starý a Matyáš Vorda založili kapelu Mandrage už v deseti letech. Rozhodně je tehdy nenapadlo, že budou fungovat dalších 20 let. Fanoušci stále čekají na nějaké vyjádření zakladatelů plzeňské kapely k letošnímu rozpadu. Vít se doposud nevyjádřil, zato Matyáš už nechtěl dál mlžit. Pro Víťu má dokonce pochopení, jak uvedl pro týdeník Téma.

Skupina Mandrage měla na začátku února vyrazit na turné Dlouhej únor, ale na počátku ledna se celé turné rozplynulo, když ho kapela zrušila kvůli Vítovi Starému. Frontman a zakladatel kapely totiž holdoval drogám a zdrcení fanoušci rychle pochopili, že zrušení turné byl jen začátek.

Odvážný tah a obdiv

Kromě Matyáše Vordy na Vítovi členové kapely nenechali nit suchou. Pepa Bolan, dredatý kytarista, dokonce prohlásil, že jeho excesy kryl po dlouhá léta. Týdeník Téma vyzpovídal právě Vordu, který s Víťou vyrůstal a kapelu spolu s ním založil. Ten celou situaci vidí úplně jinak a Víťovo rozhodnutí chápe.

"Víťa sebral odvahu, kterou by nikdo z nás nenašel, protože jsme všichni zatížení nějakými racionálními a materiálními věcmi, což on nikdy nebyl," uvedl Matyáš. "Má totálně otevřenou hlavu a to je věc, kterou na něm naprosto obdivuji. Já bych kapelu sám od sebe v životě nerozpustil. Přišlo by mi, že si podřezávám větev," vychválil Vorda svého kamaráda.

O drogách nepadlo ani slovo

V rozhovoru se zmínil o napjaté atmosféře. "Přicházely různé situace, i nepříjemné. Ponorka, dohady... Vlastně neustále řešíte, jestli je to dobře tak, jak to je, jestli by nebylo lepší být třeba truhlář. A já vím, že se svou povahou bych to rozhodnutí nikdy nedotáhl. I kdyby mi to bylo sebenepříjemnější, potáhnu to dál jenom kvůli strachu ze změny. A on to naprosto nezatíženě rozsekl," uvedl bývalý bubeník Mandrage.

O drogách sice nepadlo ani slovo, ale i tak se Vorda rozpovídal, proč se Vítek rozhodl pro rozpuštění kapely. "Byla to jeho osobní nutnost. Nějakou dobu už to v něm vřelo, nelíbilo se mu, jakým způsobem se kapela vede. Víťa je muzikant, umělec, který má rád řemeslo, dělání písniček, hraní na kytaru a zpívání. Ale vůbec ho nezajímá jakýkoliv byznys okolo," vysvětlil Matyáš.

Vítka podle Matyáše nezajímalo plnění závazků, dodržování smluv a povinností s tím spojených. Chtěl hlavně zpívat a hrát bez věcí kolem. Vítkovi prý nešlo o vyprodávání hal nebo o to, kolik dorazí lidí.

Náhrada zpěváka

Podle Matyáše by nemělo smysl nahrazovat Vítka jiným zpěvákem. "Mandrage jsou s Víťou spojené a pokud někdy nějaká kapela vyměnila zpěváka, šlo zřejmě o záchranu živobytí víc než o cokoliv jiného. Naše kapela vypadala takhle a ve chvíli, kdy nechtějí pokračovat všichni stejně, není důvod v ní setrvávat," uvedl s tím, že přátelé sou stále.

"Kamarádi jsme pořád dál, stejně jako jsme byli celých devatenáct let a pokud bychom se náhodou někdy domluvili, že to obnovíme, museli bychom to chtít všichni stejně, dělat muziku dál se všemi ostatními tak, aby nás to těšilo. Je blbost dělat to na sílu, to by se v umění nemělo," podotkl s tím, že to by to nemuselo fungovat a tvůrčí věci prý nemají být na výdělek nebo nutností.

"Měla by to být zábava, která se může stát prací. Jakmile je z toho jenom práce, je to špatně," doplnil Matyáš.

Vyřazený Pítr ze Survivoru o vztahu s Gábi: Jak s jejich láskou zamávaly drby o Andree

Související články

Další články

Nejnovější kauzy