Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Střelba v Ostravě StarDance 2019 Extra Host (pořad) Události roku 2019

Nejnovější kauzy

Brzy začne fungovat eNeschopenka! Jak bude v praxi vypadat a co to pro pacienty znamená?

zdravotnictví
Ani ne tři čtvrtě roku zbývá do okamžiku, kdy začnou v Česku fungovat elektronické neschopenky, testování však započne už v září. Ministerstvo práce a sociálních věcí vysvětlilo, jak bude eNeschopenka fungovat v praxi a co bude pro pacienty, úřady, lékaře i zaměstnavatele znamenat.

Pokud doktor uzná, že je jeho pacient nemocný a není schopný pracovat, vystaví mu přes svůj lékařský software nebo z webové aplikace ePortálu České správy sociálního zabezpečení eNeschopenku. Přímo z registrů ČSSZ budou pro lékaře v eNeschopence předvyplněny údaje o pacientovi a také o zaměstnavateli. Lékař tam už dopíše jen doplňující údaje, jako datum vystavení a diagnózu. Pak elektronicky odešle hlášení, nahrazující 1. díl současného formuláře o vzniku dočasné pracovní neschopnosti, Okresní správě sociálního zabezpečení. Průkaz práce neschopného pojištěnce pak nahradí papír, který lékař pacientovi vytiskne.

Elektronicky předané údaje o nových pracovních neschopnostech se rychle načtou do databáze nemocenského pojištění, což umožní zaměstnavatelům přístup k údajům o pracovních neschopnostech jejich zaměstnanců bez zpoždění způsobeného poštovní přepravou. Povinnost zaměstnance informovat zaměstnavatele o své pracovní neschopnosti a nepřítomnosti v práci zůstává zachována.

Podle Ministerstva práce a sociálních věcí elektronizace dočasných pracovních neschopností přinese značné zjednodušení při zpracování této agendy. Uleví zaměstnavatelům, lékařům i zaměstnancům.

Mohlo by vás zajímat

Další články