Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Brutální poprava v Karibiku: Útočníci vtrhli do vily prezidenta a nemilosrdně ho zavraždili

Brutální poprava v Karibiku: Útočníci vtrhli do vily prezidenta a nemilosrdně ho zavraždili
Zdroj: Profimedia
Smrt prezidenta

Karibikem otřásla zpráva o nemilosrdné popravě prezidenta Haiti Jovenela Moïseho. Ve středu brzy ráno ho zavraždila skupina útočníků, která vtrhla se samopaly do jeho soukromé rezidence. Prezident podlehl zraněním na místě, jeho manželka, která byla také několikrát postřelena, nyní leží v nemocnici.

K otřesnému atentátu došlo v jednu hodinu ráno, kdy do prezidentova sídla vtrhla skupina ozbrojenců. Jejich cílem byl pravděpodobně přímo prezident a jeho žena Martine. Ta byla několikrát postřelena, ale přežila a nyní leží ve vážném stavu v nemocnici.

Prezidenta Moïseho dočasně zastoupí premiér Haiti Claude Joseph, který útok okamžitě ostře odsoudil a označil ho jako "nenávistný, nelidský a barbarský čin".

Ve funkci měl dávno skončit

Moïse byl zvolen v roce 2016, k volbám se ale dostavilo pouhých 18 % voličů. Ve funkci prezidenta setrval na základě vyhlášky poté, co země neuspořádala volby. To vedlo k rozpuštění parlamentu a země byla destabilizovaná jak ekonomicky, tak politicky. Zároveň narůstaly sociální problémy.

Veřejnost a opozice tak byly s Moïseho vládou nespokojené. Nesouhlas lidu vygradoval poté, co mělo prezidentovi skončit funkční období letos v únoru. Moïse ale v úřadu nadále setrvával.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy