Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Brutální krveprolití v porodnici: Útočníci stříleli do právě rodících žen a do miminek

Brutální krveprolití v porodnici: Útočníci stříleli do právě rodících žen a do miminek
Zdroj: Lékaři bez hranic
Krvavá jatka
V Afghánistánu došlo k šílenému krveprolití. Neznámí útočníci vtrhli do porodnice v Kábulu a začali střílet do nevinných maminek. Nebrali si žádné servítky a stříleli i do žen, které právě rodily. Na místě zahynulo celkem 24 lidí a několik bylo vážně zraněno. K odpornému činu se zatím nikdo nepřihlásil.

V nemocnici Dašt-e Barč, která se nachází v hlavním městě Afghánistánu Kábulu, došlo 12. května krátce po desáté hodině ranní k hrůznému útoku. Děsivé krveprolití v místní porodnici, jež trvalo více než čtyři hodiny, popsal vedoucí programů Lékařů bez hranic v Afghánistánu Frederic Bonnot.

Krvavá jatka v porodnici

"Vrátil jsem se do porodnice den po útoku. Co jsem tam viděl, ukazuje, že to byla systematická střelba do matek. Procházeli pokoji porodnice a stříleli ženy v postelích. Bylo to metodické. Zdi jsou pokryté projektily, na zemi v pokojích je krev, auta jsou spálená, okna prostřílená," uvedl Bonnot.

Podle oficiálních čísel si střelba vyžádala 24 životů a dalších zhruba 20 lidí je vážně zraněno, přičemž většina zraněných jsou pacientky. V porodnici se v době útoku nacházelo 26 matek. 11 z hospitalizovaných bylo brutálně povražděno, z toho tři byly zrovna na porodním sále. Jejich děti ještě nebyly narozené.

Pět žen bylo těžce zraněno a zbylým deseti matkám se společně se zdravotníky podařilo najít úkryt v bezpečnostních místnostech. V důsledku střelby dále zahynuli dva chlapci a jedna porodní asistentka.

Záměrný útok

Podle Bonnota byl útok záměrný, kdy cílem bylo povraždit matky. Útočníci se do porodnice dostali přes hlavní bránu areálu nemocnice a mnohem blíže měli jiné oddělení.

Zatím není jisté, kdo má střelbu na svědomí. Americký zvláštní vyslanec pro Afghánistán Zalmay Khalilzad se domnívá, že za strašlivým útokem stojí Islámský stát. Organizace se ovšem k atentátu na porodnici nepřihlásila.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy