Trendy tagy Extra Host (pořad) Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Brutálně zezadu ubodaný student Daniel už 14 let čeká na spravedlnost: Pomůže nový film?

Zdroj:
+ Další 3 fotografie
NEOBJASNĚNÁ VRAŽDA
Jeden z mediálně nejostřeji sledovaných slovenských případů míří na plátna kin. Chytí už policie konečně vraha nevinného brýlatého studenta?

Daniel, jehož život surově ukončil na Tyršově náměstí v bratislavské Petržalce neznámý útočník, studoval filozofickou fakultu a podle svého otce se chystal i na další studia. „Chtěl studovat další vysokou školu, byla zaměřena na severní země. Chtěl studovat v podstatě historii a všechno kolem těchto severních zemí,“ zavzpomínal jeho otec Daniel Tupý starší pro noviny.sk.

Právě on se stal předobrazem hlavní postavy nového slovenského filmu Ostrým nožem. Případ vraždy jednadvacetiletého Daniela Tupého patří mezi nejvíce medializované slovenské kauzy. Spolu s kamarády byl v prosince roku 2005 napaden skupinkou maskovaných útočníků s noži a boxery. Daniela bodli osmkrát. Útok zezadu, který trval zhruba minutu, byl zákeřný a brutální. Zraněno bylo i dalších šest jeho kamarádů, jeden z nich těžce. Kdo mohl obludný čin spáchat? Policie neví. Už 14 let.

Původně se předpokládalo, že v Danielově vraždě mají prsty místní neonacisté. Vzedmula se vlna odporu proti nim, jejímž symbolem se Daniel okamžitě stal. Pořádaly se demonstrace. Politici se chodili k místu činu klanět a pokládat věnce, byla odhalena pamětní deska a kapela Živé kvety o tom složila píseň. Ale vyšetřování přešlapovalo na mrtvém bodě. Nepomohlo ani vypsání 400tisícové odměny, na kterou se složili Danielovi rodiče a několik slovenských médií.

Vyšetřování bylo až nestandardně otevřeno veřejnosti. Tehdejší ministr vnitra vystoupil v parlamentu a o průběhu vyšetřování informoval poslance. Pracovalo se i s verzí, že vraždu má na svědomí podsvětí s napojením na neonacistické skupiny nebo drogové dealery. V roce 2008 policie z vraždy obvinila Richarda H. Policie zadržela tři osoby – jednu podezřelou z vraždy a zbylé dvě z ublížení na zdraví – a poslala je do vazby. Vyšetřovatelé odhalili i čtvrtého domnělého útočníka, ten ale zemřel. Tehdejší ministr vnitra Robert Kaliňák připustil, že zadržení vzhledově skutečně vypadají jako pravicoví extremisté. Při následném soudu ale nebyli poškození schopni pachatele identifikovat a jeden z klíčových svědků popřel svoji původní výpověď.

V červnu roku 2009 byli všichni obžalovaní pro nedostatek důkazů zproštěni viny. V listopadu roku 2010 byl rozpuštěn vyšetřovací tým, který na případu pracoval od září 2007. V roce 2011 televize Markíza přinesla informaci, že podsvětí nabízí 200 tisíc eur za jména nových svědků, kteří se v případu údajně objevili. Potvrdit to měly dva na sobě nezávislé zdroje. V srpnu roku 2012 bylo vyšetřování zastaveno.

Film Ostrým nožem, ve kterém hraje mimo jiné i český herec a režisér Miroslav Krobot, si neklade za cíl ozřejmit, kdo Daniela zavraždil. Noří se spíš hluboko do psychiky otce, který náhle ztratil syna. Zoufalý otec s touhou po spravedlnosti se pouští do boje se všemi. S policií bez zájmu, s podplaceným soudnictvím, s mafií, která kdesi v pozadí tahá za nitky. Dokáže tváří v tvář zavedenému prohnilému systému uspět? Dokáže zároveň překonat vlastní výčitky a odpustit sám sobě?

Na to se přijďte od 25. dubna podívat do kina.

Související články

Další články