Odpadní vody jsou cenným zdrojem informací. Dá se změřit, jak jsou na tom v daném městě s používáním hormonální antikoncepce a nebo se dá zjistit, jaké drogy se v dané lokalitě berou.

Studie agentury EMCDDA (European Monitoring Centre for Drugs and Drug Addiction) se zaměřila na velká evropská města. Analýze nebyla podrobena Praha. Snad neměli vědci strach, že jim strhne počítadla? Česká města reprezentovaly České Budějovice a Brno. A mezi Budějovicemi a Brnem se rozhořel napínavý souboj. K tomu se ale dostaneme.

Co se týče kokainu, tak vyhrála Barcelona. Na druhém místě se umístil Curych a třetí skončily Antverpy. Kokainu se v Brně našlo velmi málo. Ze zkoumaných měst se ocitl na konci šesté desítky. Tedy slabota. Přesto se Brno (24,21 mg na 1.000 lidí za jeden den) v kokainu dostalo před Budějovice.

Kokain v Evropě.

Analytici ale nehodnotili třeba takový Londýn. Nebylo prý možné udělat plnohodnotný výzkum. V kokainovém žebříčku ovšem je slovenská Bratislava. Vyšňupe se zde třikrát více koksu než v Brně. Slováci za to tedy umí vzít.

Pokud Brno za Evropou ztrácí v kokainu, tak se zase zvedá v užívání metamfetaminu.

Zajímavostí pak je právě již výše zmíněný metamfetamin (pervitin). Tam totiž Brno zaujímá čtvrtou pozici v rámci Evropy! A Budějovice jsou dokonce na místě třetím! Více pervitinu se sype už jen v německých městech Saská Kamenice (v Sasku) a Erfurt (Durynsko). Škoda, že se nezkoumala města jako Děčín, Teplice nebo Ústí nad Labem. Asi bychom viděli ještě mnohem zajímavější čísla.

TADY SE PODÍVEJTE NA MAPU, KDE JSOU V ČESKU VARNY:

A obyvatelé moravské metropole Brna dokázali trochu překvapivě promluvit i do statistiky ohledně užívání MDMA. Tady kralují Holanďané. Amsterdam je na prvním místě, Eindhoven si drží druhou pozici. Brno ale obsadilo „krásné“ 21. místo z 58 zkoumaných měs­t.