Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy koronavirus Extra Host (pořad) SuperStar 2020 Počasí

Nejnovější kauzy

Brněnský soudce Novotný se urval ze řetězu: Muži, který zavinil nehodu, napařil neskutečných 15,5 roku! Řidič pak zemřel. A na soudce se valí další skandál!

Martina Nováka (vlevo) známe jako řidiče, který za nehodu vyfasoval
15,5 roku za mřížemi. Vlevo je Íránec Shahram Zadeh. Také jeho případ
soudil soudce Aleš Novotný (označen šipkou). Tady šlo o kauci
150 milionů korun.
Zdroj: reprofoto FTV Prima, oficiální zdroj
Brněnský soudce Aleš Novotný na sebe v poslední době strhává hodně pozornosti. Hovoří se o tom, že to brousí mnohem více, než je v české justici obvyklé. Řidič Martin Novák za autonehodu od soudce Novotného vyfasoval flastr 15,5 roku. Íránského podnikatele zase soudce Novotný donutil k zaplacení kauce 150 milionů korun. Krajský soud v Brně také kvůli Novotnému ostře kritizuje předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková. Ta Novotnému doporučila, aby okamžitě rezignoval. Utrhl se snad soudce Novotný z řetězu spravedlnosti a seká to jako nějaký středověký kat? O Krajský soud v Brně se už zajímá i ministr spravedlnosti Robert Pelikán.

Soudce Aleš Novotný čelí trestnímu oznámení za nesmyslně vysoký trest, který vyměřil řidiči, který vytlačil dodávku ze silnice. Při nehodě nebyl nikdo usmrcen, přesto Aleš Novotný rozhodoval, jako by šlo o vraždu. Řidič Martin Novák nakonec vyfasoval 15,5 roku. Později mu byl trest snížen na 6,5 roku.

Jenže Novák do výkonu trestu nenastoupil, zemřel. Proč? Jeho rodiče tvrdí, že tělo Martina Nováka neuneslo vysoký trest, který mu Novotný napařil.

„Pan Novák se nedopustil žádného závažného zločinu. Když dodávku předjížděl, nešťastnou náhodou o ni zavadil, ani na videu není vidět žádné vybržďování. Vrah, který ubodal spisovatelku Monyovou, dostal patnáct let. Pan Novák za klukovinu, předjíždění a ťuknutí do druhého auta, patnáct a půl roku. Na to člověk ani nemusí mít právnické vzdělání, aby poznal, že to není správné,“ uvedl pro iDnes.cz Oldřich Ševčík, který zastupuje rodinu Martina Nováka.

Soudce Novotný dal o sobě také pořádně vědět v případu Íránce Shahrama Zadeha. Obžaloba tvrdila, že Zadeh a jeho kumpáni připravili Česko o 2,5 miliardy při daňových únicích. Brněnský soud stanovil kauci v tomto případě na rekordních 150 milionů korun. Zadeh chtěl na svobodu, tak peníze složil. Jaké bylo překvapení, když ho ihned po propuštění znovu zatkla policie na základě dalšího zatykače. Zadeh tak složil 150 milionů, ale na svobodě byl jen několik minut.

Pořádnou pifku na soudce Novotného má také předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková. Ta si dokonce přeje, aby Novotný rezignoval na svou funkci. Soudce ji v únoru nepravomocně poslal na 8,5 roku do vězení. Novotný je přesvědčen, že Vitásková nezákonně vydala licenci dvěma solárním firmám.

Zdá se, že v Brně je soudce, který si spravedlnost vykládá hodně tvrdým způsobem. Mnozí si při jeho verdiktech vzpomněli na středověk.

„Pan Novák měl tu smůlu, že to dali právě Novotnému, který je tvrdý muž. Těch 15,5 roku je naprosto nepřístojných. Těžko najdete člověka, který by s tím souhlasil,“ zlobí se Ševčík, který zastupuje rodinu zesnulého řidiče.

Krajský soud v Brně zatím jakékoliv nařčení odmítá. Jenže také neumí vysvětlit, jakým způsobem a podle jakého klíče jednotlivé případy soudcům přiděluje. Dokonce hrozí, že soud bude muset některé nezákonné rozsudky zrušit! Ozvali se i právníci Abdullaha Zadeha. Nelíbí se jim, jakým způsobem byl případ přidělen soudci Novotnému. Poslední informace hovoří o tom, že soudce byl zřejmě přidělen nezákonným způsobem.

„Vzhledem k tomu, že sám Krajský soud přiznal, že ty rozvrhy práce neexistují, tak je to velice těžké. A domníváme se, že takovýto stav je protiústavní,“ uvedl pro TV Nova Zadehův právní zástupce Petr Kočí.

O situaci v Brně se už zajímá i ministerstvo spravedlnosti. „My tu situaci teď prověřujeme. Dopisem jsme se obrátili na předsedu toho krajského soudu, což není ten, který tam byl v té době,“ ministr spravedlnosti Robert Pelikán.

Související články

Další články