Čtvrtek 5. března se po celé Velké Británii a Irsku slavil Den knih. Jako i mnoho jiných škol v obou zemích Sale High School ve Velkém Manchesteru u té příležitosti řekla svým studentům, ať do školy přijdou oblečeni jako literární postavy.

Jedenáctiletý Liam Scholes se úkolu zhostil netradičně a společně s matkou se rozhodli, že se nasouká do šedého obleku a do školy půjde jako Christian Grey, hrdina populárního sado-maso bestselleru Padesát odstínů šedi.

„Nechtěl jsem jít oblečený jako nějaký komiksový hrdina, tak jsem vybral Christiana Greye. Měla to být jednoduše sranda,“ okomentoval svou volbu Liam. Jinak to už ovšem viděla škola, která jeho oblek označila za nevhodný a chlapci nedovolila být součástí školního focení, dokud si masku nezmění. Celého případu si hned vzápětí všimla média a uživatelé sociálních sítí začali hromadně vyjadřovat reakce pobouření.

„Byl to bláznivý den. Nečekal jsem, že se pouhá legrace vystupňuje v něco takového a kvůli ničemu se strhne tolik povyku,“ nestačil se divit hoch. Nepochopení vyjádřila také jeho matka, která se dočkala spousty telefonátů a zpráv na sociálních sítích. A pochopitelně to nebyla zrovna slova pochvaly.

„Poslední měsíc se v tisku neřeší nic jiného než Christian Grey, je všude, kam se podíváte. Mysleli jsme si proto, že bude docela chytré jít do školy v podobném převleku,“ sdělila Nicola Scholes. Také nadhodila, že nechápe pohoršení školy, když sama učitelka šla jako seriálový vrah Dexter.

Pravdou je, že oblek Christiana Greye není úplně nejlepším kostýmem, do něhož můžete navléknout svého jedenáctiletého syna. Reakce internetové komunity je ale opravdu značně přehnaná a možná by to chtělo brát celou situaci s větším nadhledem. Zda Padesát odstínů šedi vůbec můžeme považovat za literaturu, je už samozřejmě otázka jiná…

Co na to říkáte vy? Připadá vám normální obléct jedenáctiletého kluka jako Christiana Greye?