Trendy tagy Extra Host (pořad) Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Britská mutace koronaviru už je v Česku: Je mnohem nakažlivější, tvrdí odborníci

Zdroj: profimedia.cz
koronavirus
To, čeho se mnozí báli, je tady. Britská mutace koronaviru překročila hranice Česka. S odkazem na vedoucí Národní referenční laboratoře Helenu Jiřincovou a imunologa Zdeňka Hela to uvedl server Deníku N. Počet zachycených případů zatím není známý. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) informace nechtěl komentovat.

Mutace koronaviru, která se poprvé projevila ve Velké Británii, se už stačila rozšířit do několika evropských zemí včetně Česka. Podle britských úřadů je patrně o 70 procent nakažlivější. Podle WHO nejsou důkazy o tom, že by mutace způsobovala vážnější průběh covidu-19.

Poprvé ji v Česku podle Deníku N odhalila Národní referenční laboratoř. Helena Jiřincová, vedoucí této laboratoře, řekla, že mutace z Británie může ovlivnit citlivost testovacích souprav, které laboratoře používají.

Mutace nemusí být z Británie

„Je tu velmi silná indicie, že tam, kde máme posun citlivosti v (testovací) soupravě, můžeme mít takzvanou britskou mutaci.“ uvedla. Právě to se nyní podle Jiřincové potvrdilo. Doplnila ale, že není jasné, že varianta vznikla na území Británie. Je podle ní možné, že se šířila po Evropě už dřív.

„Ano, mohu potvrdit tuto informaci, přesně jak jsme očekávali, vyskytuje se takzvaná britská mutace i na území České republiky,“ řekl webu imunolog Hel z Iniciativy Sníh, která sdružuje české vědce.

Související články

Další články