Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Brífink po jednání vlády: Roušky zdarma u voleb, respirátory seniorům doručí pošta

Brífink po jednání vlády: Roušky zdarma u voleb, respirátory seniorům doručí pošta
Zdroj: profimedia.cz
+ Další fotografie
Koronavirus
V pondělí opět zasedla vláda, aby projednala situaci ohledně koronaviru. V odpoledních hodinách proběhla tisková konference, na které zaznělo, že během voleb budou voličům poskytnuty roušky. Babiš také informoval, že pokud to bude situace vyžadovat, seniorům se budou zasílat respirátory poštou. Co dalšího zaznělo na tiskové konferenci po jednání vlády?

Roušky a respirátory

Na pondělním brífinku po jednání vlády zaznělo, jak to bude s rouškami při volbách. Vláda rozhodla o přidělení 3,2 milionu kusů roušek z vládních zásob pro potřeby voličů v komunálních a senátních volbách. Jan Hamáček uvedl, že roušky budou ve volebních místnostech k dispozici všem voličům.

Jestliže se situace bude nadále zhoršovat, vláda má v plánu doručit seniorům respirátory za pomoci České pošty. "Česká pošta je připravena v řádu dnů distribuovat respirátory ohroženým skupinám obyvatel, pokud o tom na návrh odborníků rozhodne vláda," řekl Hamáček. Andrej Babiš pak doplnil, že Česká pošta je schopna je doručit do tří dnů.

"Respirátorů typu FFP2 má stát dostatek," dodal Babiš.

Kurzabeit

Vláda také projednala Kurzabeit, protože na konci října končí program Antivirus. Podrobnosti dořeší ve středu na mimořádném zasedání vlády. "Kurzarbeit nahradí program Antivirus. Zatím jsme se dohodli na tom, jaká bude participace státu, zaměstnanců a zaměstnavatele. Zaměstnavatel ponese tíhu sociálního a zdravotního pojištění, stát zaplatí čistou mzdu a zaměstnanec ponese tíhu toho, že nedostane 100 procent," uvedl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček

Trasování

Dále na tiskové konferenci zaznělo, že ministerstvo zdravotnictví zvažuje variantu, kdy hygienické stanice nebudou trasovat bezpříznakové pacienty s Covid-19, vzhledem k tomu, že na to nejsou kapacity. Podle Babiše padne konečné rozhodnutí do pátku.

Očkování

Ačkoli ještě není vakcína proti koronaviru k dispozici, ministerstvo zdravotnictví již ve spolupráci s lékařskými organizacemi připravilo Národní strategii očkování proti nemoci Covid-19. "V první etapě budou očkováni ti nejzranitelnější, tedy chronicky nemocní pacienti a osoby ve věku 65 let a starší, zdravotničtí pracovníci a pracovníci orgánů ochrany veřejného zdraví vykonávající epidemiologicky závažné činnosti a dále také pracovníci a klienti v sociálních službách. V první vlně se jedná přibližně o 3,5 milionů osob. V případě dostatečných dodávek vakcín může být více etap očkování sloučeno do jednoho období," řekl člen epidemiologické a klinické skupiny na ministerstvu zdravotnictví a České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek.

Národní strategie mimo to řeší i distribuci vakcín a zároveň definuje indikační skupiny k očkování, kterých je celkem sedm. První jsou nemocní a starší lidé. Mezi dalších pět se řadí různé profesní skupiny, jako jsou například lékaři a záchranáři.

Do poslední skupiny spadají zájemci o očkování, jež bude dobrovolné. Prvních šest skupin bude mít očkování placené od státu. Zájemci si budou muset očkování hradit z vlastní kapsy.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy