Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Březen přináší velké změny: Vyšší platy pokladních, ale také dražší elektřina

Březen přináší velké změny: Vyšší platy pokladních, ale také dražší elektřina
Zdroj: Pixabay
+ Dalších 8 fotografií
Změny
Březen je tady a přináší s sebou spoustu novinek, mezi nimi je například zpřísnění pravidel pro realitky, urychlení výdeje léků, MHD v Praze proběhne mírnou úpravou, prodavačkám se zvýší plat a nebo se také zdraží elektřina. Změny tak budou mít pozitivní i negativní dopad.

S jarem přichází mnoho změn, ať už pozitivních, či negativních. V našem seznamu si můžete přečíst, co se od března mění.

Nová živnost pro realitní makléře

Realitním makléřem se doposud mohl stát kdokoliv, šlo o volnou živnost. Stačilo tedy navštívit živnostenský úřad a makléř měl vystaráno. Nově se realitní zprostředkování stane vázanou živností. Makléř tak bude muset doložit, že má potřebné odborné znalosti, a další podmínkou je bezúhonnost. Realitky budou muset mít nově sjednané pojištění odpovědnosti.

Kratší čekání v lékárně

Od března budou mít lékaři možnost znovu předepisovat dva léky na jeden eRecept. V budoucnu by ministerstvo zdravotnictví chtělo zavést možnost, aby mohli doktoři zapisovat na jeden recept všechny léky, které člověk užívá.

Lepší spoje v Praze

Pražská hromadná doprava začne od pondělí 2. března jezdit podle běžných jízdních řádů. U některých spojů se prodlouží interval mezi ranní a odpolední špičkou, další budou lépe navazovat na metro, tramvaj nebo další autobusové spoje.

Vysočinská integrovaná doprava - VID

Na Vysočině bude stačit jedna jízdenka na vlaky i linkové autobusy. Jízdné bude na některých trasách levnější, na jiných zase dražší, bude se vycházet z nejkratší vzdálenosti mezi nástupní a výstupní zónou.

Lepší platy pokladních

Prodavačky v Penny Marketu a Lidlu mohou jásat. Nástupní plat prodavaček a pokladních u Lidlu stoupne na 28 571 korun měsíčně, po třech letech se zvedne na 32 tisíc korun. Navýšení se týká i stávajících zaměstnanců. U Penny se platy zvednou o zhruba pět procent.

Dražší elektřina

Elektřina zdraží, a to se podepíše hlavně na klientech největšího dodavatele Skupiny ČEZ Za nejběžnější sazbu Do2d s tarifem Standard a smlouvou na dobu neurčitou připlatí asi osm procent, což ročně dělá i tisíc korun navíc. Ceny se zvýší i u dalších sazeb. Bohemia Energy zdraží tarif Klasik, další velcí dodavatelé nemají zdražení v plánu.

Víc rodin v sociálních bytech

Pravidla pro přidělování dotací a úvěrů na sociální byty se mění. Nárok nově nebude posuzovat dle životního minima, k posudku bude užita průměrná mzda. Sociální byt by mohli získat i tací, jejichž příjem je nižší než 0,6 až 1,2násobek průměrné mzdy podle členů domácnosti. Do bytů by se tak mohlo dostat víc rodin.

Auto pro postižené

Pro přiznání příspěvku na auto pro postižené zůstane proces stejný, stejně tak jeho výše. Mění se výpočet pro poskytnutí dávky v různých kategoriích. Příspěvek maximálně 200 tisíc korun dostane ten, jehož měsíční příjem je nižší či roven šestinásobku životního minima.

Nový vzhled SPZ

Od března se mění i vzhled registračních značek na autech. Zmizí z nich holografická autodestruktivní samolepka, ta sloužila jako ochrana proti padělání. "Záměrem je užívat pouze ochranné prvky, které jsou nezbytné," uvedlo ministerstvo dopravy

Na SPZ zbude jen obdélník s písmeny CZ jako ochranný prvek. Ministerstvo sice ušetří, ale jen 2,50 koruny z jedné značky. Do dubna příštího roku je možné prodávat zásoby a vyrábět značky se současným vzhledem.

Google s novými pravidly

Internetová společnost Google aktualizovala pravidla pro používání svých služeb. Od roku 2012 je to největší změna. Pravidla budou srozumitelnější a uživatelé budou lépe vědět, jak firma funguje. Aby mohli nadále Google používat, musí nová pravidla odsouhlasit.

Konec pivních kol v Praze

Od března je vydán zákaz na užívání tzv. pivních kol Po Praze už byly nainstalovány značky Technickou správou komunikací, ty na tento zákaz upozorňují. Pronajímali si je hlavně turisté, na jedno kolo se jich vejde klidně 15.

Nové zóny na Šumavě

Národní park Šumava bude nově rozdělen do čtyř zón místo tří, budou mít různé stupně ochrany. Přírodní zóna tvoří asi čtvrtinu plochy a bude ponechána zcela bez zásahů lidí. Na další čtvrtině bude oblast blízká přírodě, poté následuje zóna soustředěné péče a nakonec kulturní krajina.

Co říkáte na jarní změny? Co přesně se týká přímo vás?

Související články

Další články

Nejnovější kauzy