Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Hana Krampolová koronavirus Extra Host (pořad) Počasí

Nejnovější kauzy

BREXIT: Málokdo věřil, že taková hloupost projde, řekl pro eXtra Čech, žijící v Británii

Zdroj: archiv
+ Další fotografie
exkluzivně
Mnozí evropští politici ještě před pár měsíci doufali, že se vystoupení Velké Británie z Evropské unie neuskuteční. Do prosincových voleb, které vyhráli probrexitoví konzervativci v čele s Borisem Johnsonem, v to podle všeho doufala i většina obyvatel zemí Spojeného království. O šokujícím zvratu a změnách především pro Čechy žijící v Británii pro redakci eXtra.cz promluvil jeden z nich.

Po téměř čtyřech letech vyjednávání, bojů a dohadů se Spojené království oficiálně rozloučí s členstvím v Evropské unii. Po odbytí páteční půlnoci tak EU přijde o jednu z členských zemí. Brexit s sebou nese i mnoho otázek, týkajících se změn podmínek pro lidi, kteří nemají britské občanství. Podle Čecha Františka Šráma, který žije a pracuje v Británii už několik let, se toho zatím moc nezměnilo.

Brexitu málokdo věřil

„Myslím, že ani politici nevědí, jaký bude dopad na lidi žijící v zemi, ať už Brity, či přistěhovalce z jiných zemí,“ popsal všeobecný zmatek spojený s brexitem Šrám. „Hodnota libry klesla, což se mi hodí pro převod peněz z Čech do Anglie. Za korunu mám teď víc liber, jinak s brexitem nesouhlasím. Podle mě je to hloupý krok, který byl ovlivněn politickými sliby, kterým nikdo nerozuměl a nedokázal zhodnotit, jestli jsou reálné nebo ne.“

Jeho názor podle něho sdílí i spoustu dalších lidí, kteří nevěřili, že k brexitu opravdu někdy dojde. Podle Františka výsledky referenda zaskočily hodně lidí. „V tenhle moment už jsou brexitem víceméně všichni otrávení, už to chtějí mít za sebou. Lidi, kteří jsou teď zaskočení, nevěřili, že by taková hloupost mohla projít, a tak se ani neobtěžovali k volbám. Teď si rvou vlasy, protože výsledek byl těsný,“ popsal Čech, žijící v Británii aktuální náladu mezi lidmi na britských ostrovech.

Existovaly prý naděje, že bude druhé referendum, kam by šlo s větším povědomím o dopadech brexitu volit více lidí. To se ale neuskutečnilo.

Budou změny?

Co se týká změn cen v Británii, rodák z Česka nic takového zatím nepozoruje. Akorát se podle něho trochu pozastavil trh s nemovitostmi a ceny domů přestaly stoupat. „Ceny se myslím začnou o něco měnit, až bude na dovoz a vývoz uvalena nějaká nevyhnutelná daň,“ míní.

Situace pro lidi, kteří už v Británii jsou, ať jsou to Češi, nebo jiní cizinci, se podle Františka Šráma příliš nezmění. „Spíš to bude horší pro lidi, co by sem rádi šli, nebo pro Brity, kteří by rádi šli ven. Ale to všechno závisí na dohodě mezi Británií a EU. Sám za sebe nemám obavy, že by se mě snažil někdo ze země vyštípat,“ uzavřel.

Související články

Další články