Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Volby 2021 StarDance 2021

Nejnovější kauzy

Brazílie má očkovacího maskota. Jeho levnější varianty připomínají hábity Ku-klux-klanu

Zdroj: Profimedia
COVID-19
Brazílie má svého očkovacího maskota Zé Gotinha, který má historii zakořeněnou až v roce 1986. Kvůli očkování proti viru covid-19 se ale opět dostal na výsluní. Brazilskými občany milovaný symbol ale budí ve světě kontroverzní ohlasy, jeho nepovedené varianty připomínají oblečení zakázané organizace.

Zé Gotinha, což v překladu znamená Malá kapka, je brazilským maskotem vakcinace už od roku 1986, kdy pomáhal propagovat očkování proti obrně a postupem času se mezi dětmi stal velmi oblíbeným. V současné době pak funguje jako symbol vakcinace proti covidu-19.

Postava Malé kapky je usměvavý bílý panáček, který má dětem ukazovat, že se nemusí bát očkování, protože je prospěšné. Vzhledem k tomu, že ale jeho kostým není unifikovaný, vznikají v nemocnicích různé, mnohdy levnější, varianty. A ne vždy se úplně podaří...

Terčem internetové kritiky se staly například výše zobrazené kostýmy chudších brazilských nemocnic. Ty – kromě toho, že působí děsivě – nedopatřením připomínají i hábity rasistické organizace Ku-klux-klan, která vznikla v druhé polovině 19. století na jihu USA.

Brazilci se však brání, říkají, že organizace mužů v kápi je problémem USA, nikoliv jejich. "Malá kapka je s námi od 80. let, pamatuji si, jak jsem byla nadšená, když jsem se jako malá s postavou setkala při očkování," uvádí na Twitteru jedna z diskutujících.

Související články

Další články