Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 MS v hokeji 2024 Survivor 2024 - aktuálně

Bratr střelce z Prahy promluvil: Přeskočilo mu, nedalo se s ním bavit, říká

Pachatel Jiří Dvořák.
Zdroj: Profimedia, Policie ČR, koláž eXtra.cz
Střelec v Praze

Nebezpečný útočník, který poleptal ženu kyselinou a druhou ženu zastřelil, byl nakonec v úterý 29. června dopaden. Jiří Dvořák (66) má za sebou temnou minulost a jeho bratr si myslí, že mu přeskočilo a v posledních letech se začala projevovat jeho problematická osobnost...

Jiří Dvořák byl 29. června zadržen policií poté, co dříve toho dne v pražské Bělehradské ulici postřelil pracovnici úřadu práce. Žena utrpěla velmi vážná zranění, kterým později v nemocnici podlehla. Poté, co byla žena postřelená, rozjelo se po muži intenzivní pátrání, byl totiž navíc podezřelý z útoku na jinou ženu, kterou měl minulý týden polít leptavou látkou.

Střelce se nakonec podařilo dopadnout v centru města ve Vodičkově ulici. Podle policejního psychologa Vladimíra Vosky neměl pachatel své činy moc dobře promyšlené. „Pokud se potvrdí dějová linka, tak je jednoznačné, že tyto činy byly plánované. To ale probíhá v nějakém duševním stavu. Rostlo tam zřejmě nějaké napětí a nakonec se rozhodl překročit tu čáru,“ řekl Voska pro iRozhlas.cz.

Nedalo se s ním vůbec mluvit

Motiv činu zatím podle policistů stále není jasný, ale existují různé spekulace. V minulosti měl Jiří Dvořák opakovaně pracovnice úřadu práce kritizovat za to, že mu nepřiznaly podporu v nezaměstnanosti. Ve svých videích na serveru YouTube na jejich práci opakovaně nadával.

Podle informací v obchodním rejstříku měl přitom Jiří podnikat se svým bratrem Richardem Dvořákem. Společně vedli firmu 3dm, která se zabývala zabezpečovací technikou. V současnosti se prý ale už nestýkají. K událostem, které se staly, vím asi stejně jako vy. S bratrem jsem se nestýkal. Deset let jsem se s ním neviděl,“ řekl pro již zmíněný portál. Důvodem jejich odcizení bylo prý to, že se začala projevovat bratrova problematická osobnost. Je za tím řada věcí, prostě mu přeskočilo a nedá se s ním vůbec bavit. Byl i ošklivý na matku,“ popsal bratr zadrženého.

Byl to podivín

Také sousedé popisují, že byl útočník problémový. „Byl to podivín,” nechal se slyšet jeden ze sousedů, který si nepřál být jmenován. V minulosti však psychiatr i psycholog potvrdili, že Jiří není duševně nemocný. Nicméně má podle nich poruchu osobnosti a je obtížný sobě i svému okolí.

V pátek 25. června Jiřího vztek zřejmě přerostl do takové míry, že se rozhodl napadnout jednu z pracovnic společnosti Aero Vodochody v Odoleně Vodě, kde útočník také dříve pracoval, ale byl propuštěn. Prý neplnil své povinnosti, které jakožto konstruktér přípravků ve firmě měl. Útočník ženu polil leptavou látkou.

V úterý 29. června se v jedenáct hodin dopoledne objevil na Úřadu práce na Praze 2. Zde zastřelil již zmíněnou pracovnici úřadu práce.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy