Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Karel Gott leukemie StarDance 2019 Nemoci z lásky Dlouhovláska

Nejnovější kauzy

Bratr Petra Jandy z Olympicu: Za rasistický útok mu podle právníka hrozí až tři roky

+ Další fotografie
PoDEZŘENÍ
Hudebník Slávek Janda (67), lídr Abraxasu a bratr slavnějšího Petra Jandy (77) z Olympicu, je na sociálních sítích známý jako šiřitel článků s různými konspiračními teoriemi. Je proti EU i NATO, podle všeho nemá rád uprchlíky, tentokrát to ale vypadá, že zašel příliš daleko. „Skutek by mohl být hodnocen jako hanobení rasy v přísnějším odstavci se sazbou odnětí svobody až na tři léta,“ upozorňuje právník.

„Při znásilnění bělošky Afričanem dochází navíc k znečištění krve. Proto chápu takové znásilnění horší než mezi stejným etnikem,“ napsal údajně Janda v komentáři, který na Facebooku sdílel uživatel Karel Vyskočil. Dá se předpokládat, že komentář vznikl jako reakce na nedávný případ znásilnění české dívky imigrantem vyhoštěným z Německa.

Hudebníkovi, který vede skupinu Abraxas, jsme se snažili dovolovat, aby se mohl k autenticitě ostrého komentáře vyjádřit. Nejprve jeho telefon vyzváněl, později už nám příjemný hlas do sluchátka hlásil, že volané číslo neexistuje. Takhle se telefon obvykle chová po zablokování volajícího. Esemeska pak Slávkovi Jandovi dorazila, ale neodpověděl.

Smutek bratra

„On má vyhraněné názory už dlouho. Je proti všemu a všem, ví se to o něm,“ říkají zdroje z hudební branže. Naposledy hudebník sdílel odkaz na článek, který tvrdí, že politická korektnost je výmyslem oligarchů.

Jeho bratra Petra Jandu z Olympicu slova, která měl napsat jeho bratr, šokovala. „Ježišmarjá!“ hlesl jen nevěřícně. „Tak vidíte, jak dopadl. Teď po tom všem je z něj ještě rasista,“ prohlásil smutně o sourozenci, s kterým se kvůli rodinné hádce neviděl už dvacet let.

Podle vyjádření právníka by policie měla výrok řešit na základě paragrafu 355 trestního zákoníku. „Podle mého osobního názoru je to jasně rasistický výrok a spatřuji v tom znaky hanobení rasy nebo etnika. Protože to koluje po Facebooku, při případném odsouzení by autor takového vyjádření mohl dostat trest až do výše tří let odnětí svobody,“ uvedl pro eXtra.cz známý pražský advokát Jakub Drábek.

Mohlo by vás zajímat

Další články