Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Volby 2021 StarDance 2021

Nejnovější kauzy

Bratr mu umíral před očima v hrozivých mukách: Country legenda Johnny Cash našel útěchu v drogách

Zdroj: profimedia.cz
VÝROČÍ NAROZENÍ
Johnny Cash se zapsal do dějin americké hudby dvacátého století jako jedna z jeho nejvýznamnějších postav. Lidé ho mají v paměti hlavně díky country hitům, on však svým velkým rozsahem zasahoval do více žánrů. Dnes by zpěvák oslavil už 89. narozeniny, ovšem jeho divoký život, který provázely drogy, alkohol a problémy se zákonem, vyhasl už v jeho 71 letech.

Johnny Cash, který měl šest sourozenců, se narodil v Tennessee. Jako dítě pracoval na bavlníkových plantážích, aby mohl pomoct své rodině v těžké hospodářské krizi. Další náročné chvíle prožíval, když mu před očima umíral bratr, kterého při práci s cirkulárkou pila rozřezala skoro na dvě části. Týden se trápil, nakonec ale zemřel a Johnny si bratrovu smrt dával často za vinu. Jeho bratr se mu pak mnohokrát zjevoval i ve snech.

Johnny Cash propadl drogám

Cash byl také povolán do armády, ještě předtím se ale zamiloval do Vivian Liberto, kterou si po návratu z vojny vzal. Společně se jim narodily i čtyři dcery Rosanne, Kathleen, Cindy a Tara.

Johnny Cash se začal živit jako obchodník a po večerech hrával v baru se skupinou The Tennessee Two. V roce 1955 vyšly jeho první nahrávky Hey Porter a Cry Cry Cry, které vyvolaly naprostou senzaci. O další Johnnyho kariéře tak bylo ihned jasno.

Potom nazpíval další hity jako Folsom Prison Blues nebo I Walk the Line. V šedesátých letech byla Cashova kariéra na vrcholu, tehdy se však dostavily i další problémy – drogy, alkohol a nadužívání léků.

Během koncertů užíval stimulanty, aby vydržel vzhůru. Jenže jejich dopad byl daleko horší a Cash byl nervózní i nevypočitatelný. Podle svých slov nicméně vyzkoušel snad veškeré drogy, které v té době existovaly.

I tak ale dokázal skládat písně, které ho dostaly do popředí hitparád. Jenže drogy s alkoholem už mu nejspíš nestačily, a tak se zapletl i se zákonem. Byl sedmkrát zadržen, například za pašování drog nebo vniknutí na cizí pozemek, ovšem nikdy nebyl odsouzen k odnětí svobody.

Johnny Cash a hit Jackson

V roce 1967 se rozvedl a tehdy byla jeho drogová závislost na vrcholu, kvůli čemuž musel zrušit i několik koncertů. Poté se zamiloval do June Carter, se kterou nazpíval duet Jackson, díky němuž získal cenu Grammy

June Johnnymu, který má také svou hvězdu na Hollywoodském chodníku slávy, byla společně s jejími rodiči velmi nápomocná a pomáhala mu v léčbě jeho závislosti. Poté, co se Johnny dostal z toho nejhoršího, tak svou lásku na pódiu požádal o ruku, s čímž ona souhlasila.

Hello, I´m Johnny Cash

Legendární zpěvák, který každý svůj koncert odstartoval slovy „Hello, I´m Johnny Cash“, následně začal koncertovat ve věznicích. Jenže poté jeho popularita začala klesat. A aby toho nebylo málo, tak se na své farmě zranil po srážce se pštrosem, který mu polámal několik žeber, a Cash se rázem zase stal závislým na lécích.

Cash vydal i román Man in White a jeho tvář se objevila v seriálech Columbo, Odpadlík nebo Doktorka Quinnová V roce 2003 však zemřel na komplikace spojené cukrovkou. Na druhý břeh přitom odešel jen necelé čtyři měsíce po své milované June.

Související články

Další články