Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci Survivor 2024

Bratr moravského tornáda zpustošil Lounsko: Ve Stebně trhal střechy, bořil domy

Bratr moravského tornáda zpustošil Lounsko: Ve Stebně trhal střechy, bořil domy
Zdroj: Se souhlasem Vít Soukup
+ Další 4 fotografie
katastrofa

Vichřice zpustošila obec Stebno. Ústecký kraj finančně pomůže obcím zasaženým tornádem či silným větrem, a to na jihu Moravy i na Podbořansku. Nabídne pět montovaných domů. ČTK o tom dnes informoval mluvčí kraje Martin Volf. Pomoc nabídla také města v regionu, jako Ústí nad Labem, Děčín, Teplice.

Ničivá pohroma nezasáhla jenom jih Moravy, ale také Lounsko, kde v důsledku zničující bouře popadaly stromy, zřítila se stodola a spousta lidí přišla o střechu nad hlavou.

"Po 18:00 v okolí Kryr a Blatna u Podbořan na Lounsku se prohnala silná bouřka a padaly kroupy. Poničila domy, stromy," popsal mluvčí krajských hasičů Petr Pelikus. Bouře v Ústeckém kraji částečně zasáhla také Děčínsko.

Operační důstojník hasičů dodal, že hasiči vyjíždějí nejčastěji ke střechám, které vzal vítr.

Pomoc obětem tornáda na Moravě

Veřejnou sbírku na pomoc obětem ze zasažených oblastí na Moravě vypsala Nadace Via. Přispívat lze přes webové stránky on-line platbou, bankovním převodem nebo přes Google Pay.

Sbírku na pomoc organizuje také Nadační fond přes platformu znesnáze21, kam lze přispět on-line platbou.

Kromě toho mohou lidé finančně pomoci prostřednictvím Diecézní charity Brno. Dary lze směřovat na účet 4211325188/6800 s variabilním symbolem 2002. Alternativně je možné poslat také dárcovskou SMS ve tvaru DMS DCHB 30, 60 nebo 90 v závislosti na tom, jakou částku chtějí lidé poslat, na číslo 87 777.

Podobně je možné pomoci také přes Diakonii Českobratrské církve evangelické, která zřídila účet 2100691426/2010. I v tomto případě lze peníze poslat pomocí dárcovské SMS ve tvaru DMS DIAKONIEPOMOC 30,60 nebo 90 v závislosti na tom, jakou částku lidé chtějí přispět, na číslo 87 777.

Finanční pomoc organizuje také nadace ADRA; dary je možné poslat na účet 66888866/0300 s variabilním symbolem 390.

Člověk v tísni vyhlásil sbírku SOS Morava. Příspěvky je možné posílat na speciálně zřízené konto 713271329/0300.

Přispět je možné i na účet Českého červeného kříže. Číslo je 333999/2700, variabilní symbol 2101. Organizace spustila i platební bránu.

S nabídkou pomoci je rovněž možné obrátit se na krizovou linku 800 129 921, kterou aktivoval Jihomoravský kraj.


Nejvíce zasaženou oblastí na území Ústeckého kraje je jeho jižní část na Podbořansku v okrese Louny. Silný vítr v některých obcích poničil střechy a způsobil další hmotné škody. Meteorologové nevylučují, že obec Stebno ve čtvrtek zasáhlo tornádo.

„Vše nasvědčuje tomu, že to bylo menší tornádo. Potvrdit musí ale ještě šetření na místě, síla jevu se bude posuzovat podle zjištěných škod. Zatím jsme viděli polámané stromy, sebrané střechy,“ řekla ČTK Jana Ehertová z ústecké pobočky Českého hydrometeorologického ústavu

Vyvrácené stromy, plot, trampolínu jsme nějakou dobu hledali

"Náš barák naštěstí přežil takřka bez újmy. Zahrada ale popadala. Vyvrácené stromy, plot, trampolínu jsme nějakou dobu hledali. Tohle všechno dokázaly kroupy a vichřice," popisuje na sociálních sítích ničivou zkázu pan Vít.

Celé Česko se okamžitě semklo a obětem ničivé katastrofy se rozhodlo pomoci. Lidé posílají nejenom finanční dary, ale jsou připraveni pomoci s odklízením škod přímo na místě.
Související články

Další články

Nejnovější kauzy