Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 Love Island 2022

Božena a její stopy: Němcová se pořád stěhovala, v domě, kde zemřela, je dnes hračkářství

Seriál Božena: Němcová se pořád stěhovala, kde zemřela
Zdroj:
+ Dalších 7 fotografií
galerie
Minisérie Božena od režisérky Lenky Wimmerové jde do finále. Během natáčení štáb navštívil místa, kde Němcová žila a tvořila. I redakce eXtra.cz vyrazila po pražských stopách slavné spisovatelky. Jak dnes vypadají domy, kde žila a místo jejího posledního odpočinku?

Autorka Babičky Božena Němcová se vzhledem k nedostatku peněz ke konci života velmi často stěhovala mezi ulicemi Ječná, Štěpánská, Vyšehradská, Vodičkova, Řeznická a Na Příkopě.

Dům, kde napsala Babičku

Do Ječné ulice se Němcová přestěhovala v roce 1853, tento dům zdobí hned dvě pamětní desky. Jedna velká bronzová plastika, na které stojí “V tomto domě napsala roku 1854 Božena Němcová Babičku”. Ve stejném domě je u vchodu ještě černá tabulka, kde stojí: Dům zrození Babičky Boženy Němcové.

Již koncem roku 1854 odešla do Vyšehradské ulice čp. 1378/45, kde je rovněž pamětní deska, tentokrát z černého mramoru s bílým nápisem, který říká, že právě zde Božena Němcová žila a v roce 1855 zde dokončila Babičku.

Poté se stěhovala do Štěpánské čp. 647/45. Od roku 1857 až do konce května 1860 bydlela v ulici Řeznická, pak ve Vodičkově a opět ve Štěpánské čp. 544.

Božena Němcová zemřela na naprosté vyčerpání

V závěru života ještě žila v Litomyšli a pak opět v Praze. K takovému častému stěhování ji přiváděl nedostatek peněz.

Zemřela na naprosté tělesné a duševní vyčerpání ve 42 letech v domě U tří lip, Na Příkopě 854/14, kde je rovněž památka v podobě desky a busty. Tento dům je v ulici Na Příkopě nepřehlédnutelný, protože v něm dnes sídlí známé hračkářství Hamley’s

Po celé zemi jsou po ní pojmenovány ulice či náměstí, na její počest jsou instalovány pamětní desky. Spisovatelka odpočívá na Vyšehradském hřbitově v hrobě 2-12.

Narozeniny herce v důchodu Jana Kanyzy: Není co slavit, jen vám každý rok přidají další prášky, říká štamgast z Hospody

Související články

Další články

Nejnovější kauzy