Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021 Český lev 2021

Nejnovější kauzy

Bouřlivý život mu byl osudným: Michal Tučný došel do nemocnice, domů už se nevrátil

+ Další 3 fotografie
Michal Tučný se stal legendou české country. Nazpíval spoustu známých hitů, které se dodnes zpívají u táboráků, a i když už je více než pětadvacet let po smrti, tak na něj jeho fanoušci nezapomínají. O to větší škodou je, jak život slavného zpěváka dopadl. Tučného totiž dohnal alkohol a bídná životospráva.

Michal Tučný, jenž by 11. ledna oslavil 74 let, se narodil v Praze. Jeho rodiče byli umělci, máma se věnovala historii umění, otec grafice, a možná i proto se Tučný už jako malý naučil hrát na kytaru a klavír.

Michal Tučný a Tučňáci

Vyučil se jako prodavač, pak odmaturoval na obchodní akademii a následně si vyzkoušel i několik pracovních profesí. Byl například pošťákem, prodavačem vánočních kaprů nebo skladníkem, stále víc a víc ho to ale táhlo k hudbě, kterou miloval.

V roce 1967 byl hostem kapely Rangers, se kterou vyhrál první ročník Porty. Po dvou letech se dostal ke skupině Greenhorns, později přešel k Fešákům a následně založil svou vlastní kapelu Tučňáky.

Díky spolupráci se svým blízkým přítelem Zdeňkem Rytířem přezpíval americké country hity, a tak vznikly legendární písničky Báječná ženská nebo Snídaně v trávě. Ve svém repertoáru měl i takové skladby jako Prodavač, Pověste ho vejš, Tam u nebeských bran, Všichni jsou už v Mexiku či Poslední kovboj, které zná snad každý z nás.

Michal Tučný holdoval alkoholu a zemřel na rakovinu

Vášeň ke country v něm probudila jedna z jeho prvních lásek, kterou byla zpěvačka Eva Olmerová, s níž prožil divoký vztah. A „díky“ ní také začal holdovat alkoholu. Už jako malý měl ale komplikovanou žloutenku, což mu hodně oslabilo játra, později navíc prodělal proděravění střev i zánět pobřišnice, takže měl od doktorů přísný zákaz pití. Ten ale nedodržoval, navíc měl rád nezdravou stravu a tato kombinace se mu později stala osudnou.

Závěr života prožil v Hošticích, kde Zdeněk Troška natáčel své komedie Slunce, seno. Tam už začal žít spořádanějším životem, jeho dřívější životní styl si ale vybral svou daň a v březnu roku 1995 ve svých 48 letech zemřel na rakovinu jater. Jedné noci se mu udělalo zle a Tučný se svíjel v hrozných bolestech. Přesto do nemocnice ještě došel sám, jenže v ten stejný večer už jeho život vyhasl. Tučný přitom v té době vážil už jen pouhých 54 kilogramů.

Tučný za sebou zanechal manželku Martu Novotnou, kterou si vzal v roce 1980. Ta už měla dceru Gabrielu a společně ještě přivedli na svět dceru Michaelu. Po své smrti byl Tučný uveden do Síně slávy Akademie české populární hudby a v Hošticích se na jeho počest každoročně koná country festival Stodola Michala Tučného. Jeho hrob zdobí kamenný klobouk.

Související články

Další články