Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině Prezidentské volby 2023 Výměna manželek 2023

Bouřlivý život baviče Vladimíra Menšíka: Kouřil už od sedmi let. Zničil ho démon alkohol

Bouřlivý život baviče Vladimíra Menšíka: Kouřil už od sedmi let. Zničil ho démon alkohol
Zdroj: Se souhlasem Česká televize
+ Další 4 fotografie
filmová legenda

Herec s nezaměnitelným obličejem. Vladimír Menšík (†58) patří mezi legendy českého filmu. Letos v říjnu by umělec oslavil 92. narozeniny. Jaký byl Menšík kolega? V reprízovaném televizním pořadu Vladimír Menšík - 75 na rozeného baviče zavzpomíná řada hvězd.


Bavič Vladimír Menšík se narodil 9. října 1929. Od narození s ním byla zábava. Všechny kolem sebe rozesmával a rád trávil čas mezi lidmi. Když bylo někde ticho, bral to jako svou chybu. Menšík ale dlouhodobě prohrával svůj boj s alkoholem.

V kombinaci s těžkým astmatem se mu tento boj stal osudným. Když Menšík točil filmy o alkoholu, například výtečný Ikarův pád z roku 1977, jeho kolegové cítili, že hraje sám sebe. Kvůli pití měl později problémy s rozpoznáváním barev. Nedokázal ani říct, že je tráva zelená nebo růže rudá. Alkohol ho dostal na kolena, a tak se jednoho dne objevil u docenta Skály v jeho protialkoholní léčebně.

Vladimír Menšík hrál sám sebe

"Vyléčil se a pak tři nebo čtyři roky vůbec nepil,“ vzpomíná na Menšíka jeden z hereckých kolegů. Do problému ale upadl znovu, když mu přišel lék na astma, který obsahoval alkohol. Ke konci života bral každým dnem velké množství prášků a spoustu času trávil na nemocničním lůžku na kapačkách. Léčit se ale nechtěl. Utíkal z nemocnice a životospráva mu téměř nic neříkala.

"Jenže co si budeme říkat, jak je ten chlast špatný, tak je s ním spojená fůra hezkých vzpomínek. Takže jsem se díval v rámci terapie na Ikarův pád a v hlavě se mi mísil smutek s tím veselým, co jsme spolu my dva zažili i ve spojení s pitím. I moje maminka říkala, když se na to dívala: Peťko, to on nehraje, to je prostě on," uvedl v rozhovoru pro MF Dnes jeho syn Petr.

O přestávkách chodil na kapačku

V ničem neznal míru. Ani ve flámování. Menšík rád vzpomínal na to, že kouřil od sedmi let, tehdy začal tátovi krást cigarety. V dospělosti kouřil i 80 cigaret denně. „Kouřil jsem americké cigarety v domnění, že jsou zdravější. Nebýt nemocný, tak bych kouřil pořád,“ přiznal kdysi v televizním rozhovoru. V letech 1977 až 1979 Československá televize odvysílala tři nejsledovanější silvestrovské show.

Byly to pořady plné písní a scének, které právě Menšík moderoval. Málokdo ale ví, že v zákulisí byla připravená jeho lékařka Zdena Lipárová s kapačkami a venku před areálem čekala sanitka jako pojistka. Menšík si musel dávat přestávky a dojít si pro kapačku, jinak kvůli astmatu nemohl ani mluvit.


Později si znepřátelil tehdejšího ředitele Československé televize Jana Zelenku a začal dostávat nedůstojné a malé role. V posledních letech před svou smrtí se živil hlavně svým zájezdovým pořadem. Vladimír Menšík zemřel 29. května 1988 v Brně v osmapadesáti letech.

Ke konci měl problém se žaludkem, silné astma a také srdíčko už nebylo v pořádku. Osudným se mu stal prasklý vřed, na který ho upozorňovala jeho osobní lékařka. "Nechal po sobě úsměv. Jen se řekne Menšík – a lidé se smějí. Je to lepší, než kdyby tady byl sto let a nezbylo po něm nic," uvedl na jeho adresu herecký kolega Jiří Sovák.

Burešová a Forejt podobu nezapřou: Fanoušci si spletli Evu s Přemkem

Další články

Nejnovější kauzy