Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině Prezidentské volby 2023 Výměna manželek 2023

Bouřlivý letní slunovrat: Žene se na nás boží dopuštění, meteorologové vydali výstrahu

Bouřlivý letní slunovrat: Žene se na nás boží dopuštění, meteorologové vydali výstrahu
Zdroj: unsplash.com
Počasí

Dnešním ránem vstoupilo slunce do znamení Raka a na severní polokouli nastal letní slunovrat. Začalo tak astronomické léto. Jeho úvod ale doprovodí silné bouřky, které by měly do Česka dorazit v noci z pondělí na úterý. Meteorologové varují i před kroupami.

Astronomické léto začalo v 5:32 ráno. Slunce tak na své pomyslné dráze dospěje do nejsevernějšího bodu a postupně se začne vracet k rovníku. Dnešek tedy bude nejdelší den v roce a noc naopak nejkratší. Následně se budou dny už jen zkracovat, a to až do prosince.

Ačkoli bude dnešní noc krátká, bude vydatná na srážky. Meteorologové totiž zveřejnili výstrahu před velmi silnými bouřkami. Ty by měly zasáhnout především Čechy, na Moravě se ale bouřkám také nevyhnou. "Očekává se ojedinělý výskyt silných bouřek s přívalovými srážkami kolem 50 mm, nárazy větru kolem 80 km/h a kroupami," uvádí Český hydrometeorologický ústav.

Pozor na blesky

"Lokálně se očekává přívalový déšť s možným intenzivním odtokem vody ze svahů, rychlým rozvodněním malých toků a suchých koryt, zatopení podchodů, podjezdů, sklepů, podemletí komunikací nebo jejich zanesení unášeným materiálem apod." varují meteorologové a dodávají, že kvůli větru dojde i na vyvrácené stromy.

Lze tak očekávat škody na majetku, výpadky v energetice, problémy v dopravě apod. "Je třeba dbát na bezpečnost zejména s ohledem na nebezpečí zásahu bleskem a úrazu padajícími a poletujícími předměty, případně i kroupami," stojí na webu ČHMÚ. Právě kvůli kroupám je potřeba zabezpečit okna, dveře, skleníky, volně položené předměty.

Hrozí požáry

Ještě před bouřkami ale meteorologové varují před vedry. Lidé by tak měli pít hodně vody a zároveň nepřetěžovat organismus. Výstraha upozorňuje i na riziko požárů. "Nerozdělávat oheň v přírodě a zejména v lesích, nevypalovat trávu, neodhazovat cigaretové nedopalky na zem, nepoužívat přenosné vařiče a jiné zdroje otevřeného ohně," uvádí úřad.

Dominika Mesarošová promluvila o rozšíření rodiny: S partnerem nemají společný pohled na budoucnost

Související články

Další články

Nejnovější kauzy