Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Survivor 2023 Petr Pavel

Bouřlivák Miloš Říha chce z MS 2020 zlato! Jedno žhavé zlatíčko už ale získal

Bouřlivák Miloš Říha chce z MS 2020 zlato! Jedno žhavé zlatíčko už ale získal
Zdroj: Profimedia.cz
+ Dalších 13 fotografií
ms v hokeji
Český hokej zřejmě nemá žádného jiného trenéra, který umí dávat najevo své emoce tak, jak to dokáže Miloš Říha. Obávaný bouřlivák a ještě stále kouč české hokejové reprezentace si s nikým nebere servítky, na veřejnosti se však klidně i rozbrečí.

"Všichni mě znáte, jsem složitej trenér, naprostý buzerant," řekl o sobě na tiskové konferenci po návratu z loňského světového šampionátu v Bratislavě. Jednašedesátiletý rodák z Přerova má bohatý trenérský životopis. Sám ale dříve býval i poměrně úspěšným hokejistou, který hrával například za Jihlavu, Gottwaldov či Vítkovice, se kterými v roce 1981 získal zlato v československé hokejové lize. O devět let později se stal hrajícím koučem Hodonína a odstartoval tak svou trenérskou kariéru.

Doma si respekt dlouho nezískal

Značnou část svého trenérského životopisu Říha spojil s Pardubicemi, kde působil několikrát a které v letech 2003 a 2007 dovedl k extraligovým stříbrům. Působil také v Karlových Varech nebo Spartě, zlato však doma nezískal. "Ale myslím, že i když jsem nedosáhl na titul, mužstva s problémy jsem potáhl. Respekt jsem si ale nezískal," uvedl v jednom z rozhovorů pro idnes.cz.

Uznávaný v Rusku

Daleko větší popularitě se těšil v zahraničí. Konkrétně ve Slovanu Bratislava, s nímž dvakrát ovládl slovenskou extraligu. Ještě větší respekt si získal v Rusku, ve kterém působil osm let. Postupně vedl Voskresensk, Spartak Moskva či Mytyšči, se kterým v roce 2011 došel k senzačnímu druhému místu v KHL. Poté trénoval i slavný Petrohrad a nakonec působil ještě v Omsku. „Budoval jsem si respekt a věřím, že mé jméno je zapsané velmi dobře,“ řekl pro idnes.cz o svých ruských štacích.

Konec kvůli nemoci

I v Rusku však Říha několikrát ukázal svou horkou povahu. V dobrém se neloučil například v Omsku, kde skončil v roce 2014 poté, co se nedostavil na trénink. „Tahle sezona pro mě skončila. Nevím, co dalšího bych k tomu řekl. Více by měli říct asi představitelé klubu," uvedl naštvaně známý bouřlivák v rozhovoru pro agenturu ITAR-TASS. „Když se něco hledá, pokaždé se něco najde. Před čtrnácti dny jsem nebyl na dvou trénincích kvůli chřipce, která tady řádila, teď se mi to vrátilo. Proto do konce týdne zůstanu ležet doma,“ dodal ke svému konci.

Problém s Haškem

Ještě dříve se Říha dostal do problémů i v Moskvě. Mohl za to Dominik Hašek, kterého si v roce 2010 přivedl do Spartaku. Jenže právě legendární Dominátor stál nejspíš za jeho koncem v ambiciózním klubu. "Nikdy nevynáším ven věci z kabiny. Ale vědět dřív, jak se rozvine situace kolem Haška, do Ruska bych si ho nebral," řekl Říha zpětně pro web hotice.ru. Co konkrétně jej rozpálilo? Hašek údajně zasahoval do trenérových kompetencí a narušoval zaběhnuté pořádky.

Milostný trojúhelník

Po konci v Rusku se Říha dostal přes Pardubice zpátky do Slovanu Bratislava. Na lavičce tehdejšího účastníka KHL vydržel přes dva roky, ovšem ani ze Slovenska neodcházel úplně s čistým štítem. Přestože byl ženatý, tak se zapletl se Soňou Obšutovou, která v té době byla manželkou bývalého slovenského reprezentanta Jaroslava Obšuta. Ti dva už jsou rozvedení, zato Říha se se svou milenkou ukazuje i na veřejnosti.

Co s ním bude dál?

Po návratu z posledního světového šampionátu byl Říha plný dojmů i emocí a na tiskové konferenci se před novináři dokonce rozbrečel. „Těžko se mi hledají slova. Chci poděkovat celému národnímu mužstvu. Dnes už si nás zase všichni váží, jsem zase hrdý na Česko,“ dostal ze sebe. Krátce nato se ale dozvěděl, že po letošním mistrovství světa ve Švýcarsku jako trenér skončí. Nenesl to vůbec dobře a dokonce zvažoval, že svůj post položí. K tomu však nakonec nedošlo a Říha už dumá nad tím, jak ukončit dlouholeté reprezentační čekání na medaili. Ale co bude pak? O nabídky by neměl mít nouzi.

Petr Švancara se opřel do Novotného a Survivoru: Kvůli genderovému pravidlu si nebral servítky

Související články

Další články

Nejnovější kauzy