Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Svatba na první pohled 2021

Nejnovější kauzy

Bouřky zdecimovaly Česko. Tropy podle meteorologů poleví

Zdroj: unsplash.com
počasí
Po tropickém období v průběhu pondělního dne bouřky s krupobitím zasáhly velkou část Česka. Nejprve dorazily na jih a západ Čech, posléze i do Středočeského kraje a v odpoledních hodinách zasáhly Vysočinu, Pardubicko a Olomoucko. Tam napáchaly největší škody, kromě toho že tisíce domácností odpojily od elektřiny, vyhnaly i děti z táborů. Dva musely být evakuovány. Meteorologové ví, jak bude v dalších dnech.

Velkou částí Česka se během pondělí prohnaly nebývale silné bouřky, na některých místech i s krupobitím. Na Prostějovsku museli hasiči evakuovat dva dětské tábory a tisíce domácností bylo odpojeno od elektrického proudu. Část dodávek už se podařilo energetikům obnovit. Nejvíc zasažený byl Olomoucký kraj, kde na několika místech voda zaplavila rodinné domy a bouřky způsobily pád stromů.

Bouřky po tropických dnech Česko sice ochladily, napáchaly ale i velkou spoustu škod. Už v úterý by měly postupně slábnout a Čechy budou po zbytek týdne doprovázet jen mírné přeháňky. I tropické teploty v následujících dnech poleví. Vyplývá to z předpovědi odborníků z Českého hydrometeorologického ústavu

V noci na úterý bude většinou oblačno, místy přeháňky nebo i bouřky, zpočátku i silné. Postupně přeháňky zejména na jihu a východě a na severozápadě polojasno. Přes den polojasno až skoro jasno. Na jihu a východě oblačno, místy přeháňky a ustávání srážek a ubývání oblačnosti až odpoledne. Nejnižší noční teploty se budou pohybovat okolo 18 až 14 °C, na západě Čech místy až 11 °C. Nejvyšší denní teploty pak budou 22 až 26 °C, na jihovýchodě až 28 °C, v 1000 m na horách 17 °C.

Ve středu meteorologové předpokládají jasno až polojasno. Nejnižší noční teploty klesnou na 12 až 8 °C. Nejvyšší denní teploty 22 až 26 °C. V noci a ráno slabý, přes den mírný severní vítr 2 až 6 m/s.

Podobně jako ve středu, i ve čtvrtek bude jasno až polojasno. Nejnižší noční teploty klesnou na 11 až 7 °C. Nejvyšší denní teploty vystoupají k 22 až 26 °C. Foukat bude slabý severní vítr 1 až 4 m/s.

V pátek bude jasno až polojasno, během dne meteorologové očekávají přibývání oblačnosti a na západě ojediněle přeháňky. Nejnižší noční teploty 12 až 8 °C. Nejvyšší denní teploty 26 až 30 °C. Slabý proměnlivý nebo jižní vítr 1 až 4 m/s se bude během dne měnit na mírný západní vítr 2 až 6 m/s.

První víkendový den bude podle odborníků oblačno až polojasno, ojediněle přeháňky. Nejnižší noční teploty 17 až 13 °C. Nejvyšší denní teploty 22 až 26 °C, na jihovýchodě až 29 °C. Mírný západní až severozápadní vítr 3 až 7 m/s. V neděli pak očekávejme polojasno, přechodně až oblačno a ojediněle přeháňky. Nejnižší noční teploty 13 až 8 °C, nejvyšší denní teploty pak 22 až 27 °C.

Související články

Další články