Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Clash of the Stars Jaromír Soukup

Bouřky křižují napříč republikou: Záplavy pustoší Česko, voda bere vše, co jí stojí v cestě

Bouřky křižují napříč republikou: Záplavy pustoší Česko, voda bere vše, co jí stojí v cestě
Zdroj: HZSCR
+ Dalších 19 fotografií
předpověď
Přívalové deště a bouřky drtí Českou republiku od soboty s tím, že v neděli udeřily mnohem silněji. Nejhůř je na tom Středočeský, Pardubický, Olomoucký, Jihomoravský a Zlínský kraj a Vysočina. Ve Vinařicích u Týnce nad Labem proud vody pravděpodobně strhl šestapadesátiletého muže, který zemřel. Na Chrudimsku museli hasiči evakuovat domov důchodců a na Žďársku bylo zaplaveno několik domů. Voda bere vše, co jí stojí v cestě. A co nás čeká tento týden?

Silné deště a bouřky začaly pustošit Česko v sobotu a v neděli ještě přidaly na síle. "V bouřkách se ojediněle vyskytnou přívalové srážky s úhrny kolem 90 mm, kroupy a nárazový vítr," uvedli meteorologové.

Nejhorší situace byla pravděpodobně na Svitavsku. Nejvíce postiženou obcí bude zřejmě Pustá Rybná, kde bylo zatopeno několik domů, sklepů i garáží. "Kvůli silným bouřkám a přívalovým srážkám museli hasiči vyjíždět ke zvýšenému počtu technických zásahů. Jednalo se především o odčerpávání vody ze zaplavených objektů, uvolňování propustků a odstraňování spadlých stromů," informovala mluvčí HZS pardubického kraje Vendula Horáková.

Týdenní předpověď

V pondělí očekávejme polojasno až oblačno, ojediněle přeháňky, v jihozápadní polovině území až zataženo a místy déšť nebo přeháňky, ojediněle i bouřky. Během dne od severovýchodu ubývání srážek i oblačnosti. Nejvyšší teploty 21 až 25 °C. V úterý bude oblačno až zataženo, ojediněle přeháňky nebo bouřky. Ráno a večer místy polojasno, ojediněle mlhy.

Ve středu se připravme na velmi podobné počasí. Oblačno až zataženo, místy přeháňky, ojediněle i bouřky. Ráno ojediněle mlhy. Ve čtvrtek bude podle meteorologů oblačno až zataženo, občas déšť nebo přeháňky, místy i bouřky. Nejvyšší denní teploty 21 až 25 °C, na západě a jihozápadě kolem 19 °C.

Ve čtvrtek a v pátek bude situace stejná. Oblačno až zataženo, na většině území přeháňky, ojediněle bouřky. Přeháňky a bouřky by se měly dostavit i následující víkend. Doufejme ale, že to nejhorší máme již za sebou.

Zasažené oblasti

"Od soboty 13:00 hodin do nedělních 17:00 hodin evidujeme v Praze 81 případů, ke kterým jsme vyjížděli v souvislosti s bouřkou a vydatným deštěm," informují pražští hasiči na Twitteru. Vážná situace byla také na Chrudimsku, kde se vylil rybník a hasiči museli evakuovat seniory z domova důchodců.

"Ve Vápenném Podole a Hrbokově se voda z polí valila okny do domů. Zatopeno bylo několik domů," dodala Horáková. "V jednu chvíli to byla opravdu smršť. Během asi 30 minut zasahovali hasiči u 60 událostí," upřesňuje situaci kolem nedělního poledne operační důstojník hasičů Pardubického kraje.

Na Žďársku bylo zaplaveno několik domů a v Brně zaplavila voda sklep školy. "Upřesňujeme výstrahu před bouřkami, v části Moravy a Čech zvyšujeme stupeň nebezpečí na extrémní, na severovýchodě, severu a jihozápadě území snižujeme stupeň nebezpečí na nízký," znělo varování z ČHMÚ.

Do galerie se můžete podívat, co povodně v Česku již napáchaly.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy