Trendy tagy Čauky lidi Survivor Česko 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

Bouřky bičovaly Česko: Hasiči vyjeli k 600 případům, museli evakuovat dětský tábor na Trutnovsku

Bouřky bičovaly Česko: Hasiči vyjeli k 600 případům, museli evakuovat dětský tábor na Trutnovsku
Zdroj: Twitter: Hasiči Praha
+ Další 3 fotografie
Počasí
Blesky a silný déšť bičují Českou republiku. Bouřky jsou silnější, než se čekalo, a v některých krajích musí lidé řešit pořádné problémy. Například na Trutnovsku museli hasiči evakuovat z letního tábora přibližně 60 dětí. S problémy se potýkají i dráhy, některé ze železničních úseků jsou zaplavené. Hasiči zasahovali u více než 600 případů.

Nejsilnější bouřky zasáhly především Ústecký, Liberecký, Středočeský, Pardubický, Olomoucký, Zlínský a Jihočeský kraj a také Vysočinu. Od odpoledních hodin tak hasiči vyrazili k několika stovkám případů.

V Královehradeckém zasahoval dokonce vrtulník záchanné služby. "Odpoledne jsme byli hasiči požádáni o pomoc v případě záchrany lidí v zatopeném autě. Každopádně než stačil vrtulník na místo doletět, tak se hasičům podařilo situaci vyřešit," řekla pro TN.cz mluvčí záchranky.

Jednou z nezasaženějších oblastí je Praha. "Profesionální a dobrovolné jednotky v Praze vyjížděly do 19:30 v souvislosti se silným deštěm k padesátce událostí. Jednalo se o zatopené sklepy a laguny na komunikacích. V několika případech spadl strom na vozovku, v jednom hasiči odstranili spadlou střechu z komunikace," uvedli pražští hasiči na Twitteru.

Hladina Novohradky opět stoupla

Právě zatopené sklepy a domy dělali hasičům největší problémy. V Kutné Hoře tak zasahovali u vyplaveného panelového domu. „Na střeše se ucpal odtok,“ uvedl mluvčí hasičů Jaroslav Gabriel. Vodu odčerpávali i v Dřetovicích a Stehelčevsi na Kladensku.

Desítky výjezdů zaznamenali i hasiči v Pardubickém kraji. Tam se také nejčastěji potýkali se zatopenými budovami a popadanými stromy. Zároveň monitorovali i řeku Novohradku na Chrudimsku, která se opět rozvodnila a dostala se na první povodňový stupeň.

Hasiči evakuovali tábor

Na Trutnovsku pak museli hasiči evakuovat celý letní tábor. Přes 60 dětí bylo převezeno do náhradního ubytování, kde přečkají, než bouřky přejdou.

Silné bouřky a vydatné srážky postihly i železnice. Voda totiž podle Blesku zaplavila obě koleje na železničním úseku mezi Chocní a Brandýsem nad Orlicí. S problémy se potýkají i v Libereckém kraji, konkrétně v úseku mezi stanicemi Mimoň a Brniště na Českolipsku. Na obou postižených místech je omezený provoz.

Meteorologové zpřísnili výstrahu

Už víkendová předpověď slibovala množství silných bouřek, Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ale pro pátek zpřísnil výstrahu. Na severovýchodě Čech a jihozápadě Moravy tak hrozí vysoké nebezpečí bouřek s lijáky s úhrnem až 60 milimetrů a krupobitím.

ČHMÚ následně zvýšil stupeň nebezpečí i pro Prahu, Středočeský, Jihočeský, Ústecký, Liberecký, Královéhradecký, Pardubický a Jihomoravský kraj a Vysočinu. Právě na těchto místech dochází aktuálně k nejsilnějším bouřkám.

Související články

Další články