Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Svatba na první pohled 2021

Nejnovější kauzy

Extrémní nebezpečí: Orkán Sabine přichází do Česka, Liberecko hlásí první škody

Zdroj: požáry.cz
+ Další 2 fotografie
vážné problémy
V neděli ráno dorazil orkán Sabine na území evropského kontinentu. Nejdřív se objevil u břehů britských ostrovů, k nám by měl přijít nad pondělním ránem. Už teď ale zasahují hasiči v obci Peklo na Liberecku. Kvůli silnému větru tam spadl strom přímo na rodinný dům.

Český hydrometeorologický ústav upravil stupeň nebezpečí na extrémní pro celé území Česka. Výstraha platí od pondělní 6. hodiny ranní do 13. hodiny odpolední. Pro Moravu a Slezsko platí vysoký stupeň nebezpečí.

První škody

Už teď se ale na severu Čech objevují vážné problémy. Hasiči tam vyrazili k případu vyvráceného stromu, který spadl na rodinný dům. Kvůli trvajícímu nebezpečí nemohou ale hasiči nyní zasahovat, musí počkat na denní světlo.

Výstraha

"Jsou očekávána rozsáhlá poškození stromů a lesních porostů, vyvracení stromů, škody na majetku a některých budovách. Pravděpodobná přerušení elektrických vedení. Výrazně ztížená chůze, nebezpečí úrazů a ohrožení životů uvolněnými předměty, zlomenými větvemi nebo vyvracenými stromy. Komplikace v dopravě z důvodu silných poryvů větru a popadaných stromů, neprůjezdnost komunikací, možnost převrácení nákladního automobilu,“ varuje ČHMÚ na svém webu.

Orkán Sabine se v neděli ráno z Velké Británie přesunul dál do středu Evropy. Aktuálně by jeho sílu měla pociťovat Belgie, Francie a Nizozemí, brzy také Německo. Ve Velké Británii provázely silný vítr i přívaly deště. Česko je už od rána v pohotovosti. V pozoru jsou hasiči, silničáři i energetici.

Opatření a komplikace

Sousední Německo reaguje na blížící se bouři. Preventivně zrušilo nedělní fotbalové utkání Bundesligy mezi Borussií Mönchengladbach a Kolínem nad Rýnem. Letecká společnost Lufthansa varuje cestující, že během následujících třech dnů zřejmě nebude schopna vypravit všechny lety.

I když v Česku by Sabine neměla způsobit takové škody jako v Německu, jelikož se zmírní nárazem na české pohraniční hory, i tak se čekají komplikace s dopravou či energetikou. Je pravděpodobné, že kvůli silnému větru nepůjde v některých oblastech elektrický proud a komplikace budou i v dopravě, a to kvůli spadlým stromům.

Doporučení

Meteorologové lidem doporučují, aby sledovali aktuální situaci, zajistili okna a dveře, odstranili, případně upevnili volně uložené předměty a omezili pohyb venku i jízdu autem. Na horách mají omezit vycházení, nevydávat se na túry a respektovat pokyny horské služby.

Související články

Další články