Bouček hledá nové filmové hvězdy. Povede se mu udělat z holubů papoušky kakadu? A proč to zkouší?
Člověk je lidský tvor, který má neustále pocit, že jej někdo ohrožuje, bere mu jeho území, ohrožuje ho na životě nebo mu činí jakékoliv jiné příkoří. Přitom právě člověk je jeden z nejnebezpečnějších druhů žijících na této planetě.
Lidé si nedokáží vážit přírody a její krásy. Neustále něco hubí a ničí pro své vlastní potřeby, přepych a hlavně peníze. Podle toho to také v kdysi nádherné přírodě plné exotických zvířat vypadá. Lev, zvíře, které kdysi rozhodně nepatřilo mezi ohrožené druhy a hojně se vyskytovalo ve volné přírodě, je nyní na pokraji vyhynutí.
Lvi byli dříve rozšířeni skoro po celé Africe. V 90. letech 20. století experti stanovili jejich počet na 100 000 kusů. Do roku 2015 se ale stavy rapidně snížily a podle Mezinárodního svazu ochrany přírody (IUCN) žije ve volné přírodě řádově jen pár desítek tisíc jedinců.
Největším nebezpečím pro tento druh zvířat jsou pytláci. Lví kosti se staly velmi ceněným zbožím na asijských trzích s tradiční medicínou. Také plno lidí si neuvědomuje, kam můžou jejich hloupé činy zajít. Často tato krásná zvířata loví pro zábavu a zabíjejí je velice nedůstojným způsobem.
Motto celého projektu zní: „Dochází nám herci.“ Na tento fakt právě upozorňuje nová kampaň festivalu Ekotopfilm. Role lva pustinného se zhostil pes, nosorožce bílého ztvárnila Amálka, prase domácí a rodinný mazlíček. Ale upřímně, papouška kakadu s nádhernou, jasně žlutou chocholkou žádný městský holub při nejlepší vůli nahradit nedokáže. Nebuďte k tomuto dění lhostejní a nezavírejte před realitou oči.
Raději přijďte na první český ročník renomovaného mezinárodního festivalu Ekotopfilm a zamyslete se nad poselstvím dokumentárních snímků z celkem 23 zemí. Bohatá nabídka témat se točí kolem ochrany životního prostředí, ale primárně zdůrazňuje palčivou otázku udržitelnosti.
Festival se koná 15.-19. října 2016 v Praze v hotelu Olšanka. Posláním festivalu je nás všechny bavit, spojovat, vzdělávat i přinášet řešení. Jinak nám v budoucnu nezbude než natáčet přírodní dokumenty za pomoci filmových triků či zvířat s falešným rohem.