Odpoledne se běží v Bostonu maraton, který se kvůli čečenským magorům s trhavinou loni příliš nevydařil a skončil třemi mrtvými a bezmála třemi sty zraněnými.

Ale známe Američany, ti jsou nebojácní a jako obvykle a zcela správně dají letos ještě větším maratonem s o čtvrtinu vyšší účastí najevo, že tradici nelze zastavit, i kdyby byla atomová válka.

Bude to ale stát trochu odříkání, a to zejména závodníky. Ti budou muset nechat doma baťůžky a hromadu dalších serepetiček a žádná hitparáda to nebude ani pro fanoušky podél trati.

Ti se těšili, jak si přinesou vlajky a transparenty s nápisy „Make love, not war“ a podobně, ale na patriotismus, demonstrace odporu a hvězdy a pruhy ve velkém si budou muset nechat zajít chuť. Povoleny jsou jen fangle menších rozměrů a opovažte se něco nacvičovat.

Z logicky nezbytných bezpečnostních důvodů totiž čeká Boston dnes odpoledne spíše příprava na třetí světovou. Na místě bude dvakrát tolik ozbrojenců co loni a do města se sjíždějí policejní psi z celého okolí, nikoli proto, že Muslimové je nemusejí, ale proto, že jsou cvičení na hledání výbušnin.

Tak ať se při tom překážkovém běhu podaří někomu doběhnout do cíle, držíme palce.