Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Survivor 2023 Petr Pavel

Boris Rösner by se dožil 70 let: Před krutou smrtí nesnesitelně trpěl

Boris Rösner se narodil v roce 1951 v Opavě.
Zdroj: Dan Materna / MAFRA / Profimedia
+ Další 3 fotografie
Legenda
Jeden z nejcharismatičtějších herců posledních sto let Boris Rösner by v pondělí 25. ledna 2021 oslavil sedmdesátiny. Jaký vůbec byl a jak těžký ho stihl konec životní poutě?

Boris Rösner a vážná dětská nehoda

Boris Rösner byl Opavák a už odmala vykazoval herecké, ale i taneční schopnosti. Jeho rodiče byli oba herci, od prvních krůčků se tedy pohyboval na prknech, která znamenají svět.

Ve třech letech se mu stal úraz, když mu v oku uvízly střepy z prasklé žárovky. Lékaři se je báli vyndat z obavy, že by pak oslepl, takže tam zůstaly až do jeho smrti.

Hrál do roztrhání těla

Matka, s kterou vyrůstal po rozvodu rodičů, nechtěla, aby šel na konzervatoř, takže až po absolvování gymnázia zamířil na DAMU. První absolventské krůčky udělal v divadle v Liberci, krátce nato si ho ale všimli v Praze, kde nejprve působil v Městských divadlech pražských a v roce 1987 dokonce v Národním divadle

Boris Rösner byl naprosto fantastický herec, na jehož představení se vyprodávaly lístky na dlouho dopředu. Nebyl vyloženě krasavec, ale hrál s takovou vášní a energií, že býval na konci představení naprosto vyčerpaný. Jeho obrovské charisma přitahovalo nejen divačky.

Rodinné prokletí

Často se probírá jeho rodinné prokletí, které zní, že žádný z členů nepřežije 55. rok života. Samotní jeho rodiče toto bohužel stvrdili; tatínek umřel ve svých 49 letech, jeho maminka měla jen o čtyři roky víc, když odešla.

Hvězda Sanitky, Dobrodružství kriminalistiky, Chobotnic z II. patra, Černých baronů nebo Synů a dcer Jakuba skláře žila poměrně bouřlivě; počítal totiž s tím, že se stejně vysokého věku nedožije. A to se bohužel stalo.

Nástup nemoci

Celoživotnímu náruživému kuřáku v roce 2005 diagnostikovali rakovinu plic Snažil se s ní bojovat, bohužel na nemoc se přišlo až ve chvíli, kdy měl metastáze po celém těle.

Krátce před smrtí už nemohl ani chodit a skončil na vozíku. Podle přátel v té době trpěl nepředstavitelnými bolestmi, které ani zkušení lékaři nebyli s to utišit.

Dojemná slova manželky

„Od prsou dolů byl ochrnutý. Nemohl ani slézt z postele. Byl odkázaný na to ležet v jedné poloze. Rozhodně měl i bolesti, nikomu to ale i neřekl,“ řekla v dokumentu z cyklu Příběhy slavných manželka Alice. S ní měl herec dceru Gabrielu a několik měsíců se ještě stihl radovat z narození vnuka.

Před kamarády i studenty z DAMU tento milovaný pedagog dělal, jako by o nic vážného nešlo, dokonce tvrdil, že se jeho zdraví zlepšuje. Měsíc před smrtí se mu ale velmi přitížilo.

Lékař: Nedalo se to léčit

„Zavolal mi a jestli ho můžu citovat doslova, říkal: ‚Tomáši, jsem v pr*eli, nepostavím se na nohy. Co s tím budeme dělat?‘ Poslal jsem pro něj sanitku. Od začátku bylo jasné, co se asi stalo. Začal se mu hroutit obratel… Měl velice agresivní typ nádoru plic, který byl od počátku neléčitelný. Nešlo o roky, ale o měsíce,“ prohlásil jeho ošetřující lékař Tomáš Bouzek.

„Ještě den před smrtí přehrával sestřičkám scénky z Vizity a bavil všechny okolo,“ dodal.

Láska studentů

Ti, kteří měli štěstí a mohli se s ním před jeho odchodem ještě rozloučit, říkali, že samotná smrt 31. května 2006 v kladenské nemocnici pro něj nakonec byla skutečným vysvobozením.

Dojemné bylo, jak mohutně to zasáhlo jeho studenty (mezi nejznámější patří Ondřej Kepka, Karel Dobrý, Vanda Hybnerová, Petr Rajchert, Hana Ševčíková nebo Michal Malátný). Na divadle a v televizi sice Boris Rösner kvůli svému vzezření často představoval různé padouchy a grázly, podle jeho žáků byl ale velice laskavý a starostlivý a opravdu se snažil, aby z jeho svěřenců něco bylo.

Dokonce je raději sám často rozvážel domů, aby cestou MHD nezapadli do nějaké putyky…

Hrozba milionové pokuty a vyhrocené pozadí jeho odchodu ze Survivoru. Otevřená zpověď Jiřího Hanouska

Související články

Další články

Nejnovější kauzy