Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Počasí Extra Host (pořad) MasterChef Česko 2020 SuperStar 2020

Nejnovější kauzy

Borhyová a Svoboda si užily Cestu ke svobodě: Takhle zářily na premiéře filmu o revoluci

Zdroj: TV Nova
+ Dalších 5 fotografií
Listopad 1989
Nejpůvabnější novácké moderátorky Lucie Borhyová a Petra Křivková-Svoboda nemohly chybět na premiéře filmu Cesta ke svobodě. Dokument o sametové revoluci vznikal několik měsíců a TV Nova ho uvede v neděli večer. Kdo krásky z televizní obrazovky do kina doprovodil?

Ojedinělý a výpravný dokument Cesta ke svobodě přináší silné příběhy lidí z fotografií, které pořídil fotograf Karel Bucháček během listopadové revoluce a které dlouhých třicet let ležely nepovšimnuty pod prachem v dřevěných truhlách. Cesta ke svobodě je novým pohledem na revoluční rok 1989, který dosud zůstával skrytý na fotografických negativech.

Dokument Cesta ke svobodě vznikal řadu měsíců. Velkou část natáčení zabraly exteriérové a interiérové scény. Šlo o unikátní prostředí, které se přeměnilo zpět do roku 1989. „Mým hlavním cílem bylo, aby příběh revoluce vyprávěli obyčejní lidé. Tedy ti, kteří skutečně stáli v prvních řadách na demonstracích v roce 1989. Lidé, kteří často poznali, jaké to je dostat obuškem, být sražen k zemi vodním dělem nebo příslušníkem veřejné bezpečnosti. A to se myslím povedlo. Žádní politici, ale běžní občané,“ říká režisér dokumentu Michal Kratochvíl.

Co na to krásné moderátorky

Na středeční premiéře nemohla chybět ani novácká moderátorka Lucie Borhyová, která dorazila se svým parťákem Reyem Korantengem. „Seděla jsem při sledování dokumentu jako přibitá, absolutně nehnutě a sledovala jsem každou vteřinu a myslím si, že i s otevřenou pusou. Můj syn se o tuto dobu dost zajímá a přitom je mu deset let. To znamená, že je stejně starý jako já tehdy,“ svěřila Borhyová.

Dokument si užila i Petra Křivková-Svoboda. „Dokument se moc povedl, i když mi tehdy bylo teprve šest let, dobře si na tu neopakovatelnou atmosféru pamatuji a ráda jsem si ji připomněla. Bylo zajímavé dozvědět se, jak na revoluci vzpomínají lidé, kteří se jí tehdy bezprostředně zúčastnili,“ řekla moderátorka, po jejímž boku seděl manžel Ondřej Křivka. V srpnu se jim narodil první společný syn Eduard, z předešlého manželství má Petra dceru Ráchel.

Cesta ke svobodě poběží na TV Nova už v neděli večer, tedy přesně v den 30. výročí událostí ze 17. listopadu 1989.

Související články

Další články