Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci Survivor 2024

Bolševické praktiky Tomia Okamury v SPD: Zajímají tě finance ve straně? Tak si zabal a vypadni

Bolševické praktiky Tomia Okamury v SPD: Zajímají tě finance ve straně? Tak si zabal a vypadni
Zdroj: Profimedia.cz
SPD
Tomio Okamura je proslulý tím, že v diskuzích pod svým účtem často rozdává jeden ban za druhým, mnohdy lidem, kteří se ptají logicky a šťourají do kroků kontroverzního politika. Podobné praktiky se přitom dějí i uvnitř Okamurovy strany Svoboda a přímá demokracie (SPD). Server Neovlivní.cz přišel s výpověďmi bývalých členů SPD, kteří byli vyloučeni nebo odešli právě proto, že se doptávali například na finance ve straně. Všichni dotázaní se přitom shodli, že Okamurova strana není ani zdaleka tak demokratická a kritické myšlení se v ní jednoduše nenosí.

SPD Tomia Okamury (48) se od voleb v roce 2017 výrazně změnila. Ne snad svým směřováním či názory, ale personálně. Stačí připomenout zhrzený odchod Lubomíra Volného, který patřil mezi tahouny strany. Podobných odchodů přitom proběhla spousta, jen se jim nedostalo takové pozornosti, protože jde mnohdy o méně výrazné posty v krajích.

SPD je slibotechna

Jedním z takových příkladů je třeba John Vostenak, kterého se vedení SPD chtělo zbavit, a tak nakonec odešel sám. Jak politik uvádí v rozhovoru pro Neovlivní.cz, jeho pozice se v Libereckém kraji stala příliš silnou, což bylo trnem v oku vedení strany, které sídlí v Praze. “Ten, kdo do toho trochu vidí, ví, o co jde. Jedna věc je oficiální program, ale je to slibotechna. Jde jim jen o to udržet si fleky,” říká Vostenak, který svou popularitou ohrožoval lidi z předních míst kandidátek.

“Šéf liberecké organizace Vích se chová jako diktátor, stěžoval jsem si do Prahy, ale ani ťuk. Neměli sebemenší zájem to řešit. O lidi jim skutečně nejde. Neprosazují věci, které jsou v zájmu lidí. Vidíte, jak ve sněmovně hlasují,” stěžuje si Vostenak v rozhovoru a dodává, že působení ve straně bere jako velké zklamání, které mu vzalo ideály.

Strana je podvod na voliče

Na rozdíl od Vostenaka se vyhazovu dočkala krajská místopředsedkyně z Hradce Králové Luďka Tomešová. Podle ní jsou kroky Tomia Okamury a vedení SPD jen podvodem na voliče, které ve finále dělá věci jinak, než jak tvrdí v programu. I Tomešová byla zprvu zapálená do SPD a zarytě hájila například Tomia Okamuru v otázkách na údajné vytunelování jeho předchozí strany Úsvit přímé demokracie.

“Hájila jsem ho, ale pak jsem zjistila, že do krajů na chod SPD nedávají ani korunu. Přitom jsme tu měli srdcaře, kteří se necpali do žádných funkcí, chtěli jen pomoct. Za své jezdili ve svém volném čase, pomáhali partaji, dělali to rádi a Okamura je pak vyhodil na dlažbu.” popsala Tomešová politikovy praktiky pro Neovlivní.cz.

Kdo se ptá, dostane padáka

Tomešová přitom nebyla sama, kdo se ptal na finance ve straně a dostal za to stopku. Podobného chování se dočkal i Pavel Hornát z pražské organizace, protože se ptal na to, jak je to s náklady na kampaň a proč šla většina peněz do novin, které tiskl místopředseda pražské SPD Čížek.

"Měl jsem podezření, že fakticky byl vytištěný zlomek. Rozhodně to celé nesedělo. Když jsem se po tom začal pídit, vyloučili mě. A jako za správného bolševického systému, vyhodili z SPD i mou manželku,” říká Hornát. Zároveň dodává, že SPD průběžně vylučuje a vyhazuje hromady lidí. "Převážně ty, co se ptají a mají otázky třeba ohledně financování, nebo ty, kteří jsou příliš úspěšní," dodává podnikatel. U Tomia Okamury jsou tak otázky sprostým slovem, které se trestá.

Eva Podzimková o odmítnutí postelových scén: Přijdu si stará, je to trapné, říká

Související články

Další články

Nejnovější kauzy