Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Jana Vopěnková koronavirus Extra Host (pořad) SuperStar 2020

Nejnovější kauzy

Bolest, trauma a smrt: Zvířata kvůli ohňostrojům trpí, ohrožen je i člověk, říká odborník

Zdroj: archiv
nebezpečí
Silvestrovské veselí se blíží a s ním i každoroční trápení majitelů domácích mazlíčků a především zvířat samotných. Pokud jste majitelem psa, jistě se tohoto dne obáváte, jelikož víte, jak váš psí miláček trpí. Bohužel je v dnešní době těžké vyhnout se na Silvestra a Nový rok místům, kde se zábavní pyrotechnika používá. Zeptali jsme se proto odborníka na to, co vlastně hluk z ohňostrojů zvířatům způsobuje a jak jejich trápení alespoň trochu zmírnit.

Je obecně známo, že zvířata mají daleko citlivější sluch než člověk. Z toho vyplývá, že velký hluk jim může způsobovat až bolest.

„Záblesky a zejména hluk působí zvířatům úlek, který často vyvolá panickou reakci a stres. Zejména tak extrémní hluk je impulz, na který je ‚přírody nepřipravila‘. Je nutné si uvědomit, že zvířata mají většinou mnohem citlivější sluch a rány zábavní pyrotechniky jim způsobují bolest,“ vysvětlil Petr Stýblo z Českého svazu ochránců přírody.

Možná řešení

Jak ale situaci řešit? Podle Petra Stýbla je dobré apelovat na úřady už během roku, aby používání zábavní pyrotechniky omezily v dané obci na minimum. Jak ale sám přiznává, na Silvestra a Nový rok je vyhnutí se hluku velmi těžké. „Majitelé zvířat by měli silně apelovat na obecní a městské úřady, aby používání zábavní pyrotechniky (ZP) co nejvíce omezily vyhláškami a hlavně, aby dodržování těchto vyhlášek kontrolovaly a porušení trestaly,“ uvedl a dodal, že by pomohlo, kdyby byla v obcích alespoň vyhrazená místa, na kterých by bylo používání pyrotechniky dovolené.

Když už to vypukne

Co tedy dělat se psy a ostatními domácími zvířaty, když už veselí ve vaší obci či městě vypukne? „Majitel psa by rozhodně v době, kdy lze očekávat použití ZP, neměl chodit se psem ven a už vůbec ne na místa, kde se ‚slaví‘. Psa by měl zavřít tak, aby mu v panice neutekl či se nezranil. A během střílení by měl být s ním… Více toho asi neudělá. Problém je, že nejsou jen psi. Spoustu jiných domácích zvířat a těm pomoci není.“

Je také důležité si uvědomit, že stres z dělobuchů a ohňostrojů se může u psů stupňovat. Veterináři proto apelují na to, aby se majitelé snažili co nejvíce své mazlíčky před dělobuchy uchránit a být jim nablízku. Určitě nepomůže, když majitel nechá psa samotného doma, zavřeného venku v kotci… Mohlo by se to negativně projevit na jeho psychice. Psi mohou být agresivnější, bojácnější a celkově vystrašení při každém větším hluku.

Trpí nejen psi

Psi ale nejsou jediní, komu zábavní pyrotechnika způsobuje bolest a stres. I když se jiná zvířata s tímto tématem příliš nespojují, Petr Stýblo hovoří o tom, že rány z ohňostrojů působí stejně negativně i na divoká zvířata.

„Ještě větší problém je, že ohňostroje úplně stejně působí na divoká zvířata a ta na něco takového už vůbec připravit nelze. I proto by bylo dobré, aby obce vyhláškou alespoň vymezily místa, kde střílet v povolené termíny lze – daleko od vody (vodní ptáci jsou extrémně náchylní a tedy zranitelní), daleko od zeleně a lesa a daleko od chovů hospodářských zvířat,“ zdůrazňuje a dodává, že zábavní pyrotechnika má negativní vliv i na člověka…

„Výbuchy uvolňují do ovzduší obrovské spektrum nejrůznějších jedů – plynů i třeba těžkých kovů. Jít s dítětem ‚na ohňostroj‘ je sice pro děcko zábava, ale opravdu dost nebezpečná pro jeho zdraví…,“ uzavřel.

Související články

Další články