Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 komunální volby 2022

Bojovnice Eva Samková je zpět v Česku: Jak to bude s olympiádou?

Eva Samková
Zdroj: Czech News Center, a.s./Martin Sekanina / CNC / Profimedia
+ Další fotografie
Rehabilitace

Snowboardcrossařka Eva Samková (28) se vrátila z rakouské nemocnice do Česka. V péči zahraničních lékařů strávila dva týdny poté, co si v závodě Světového poháru nešťastně zlomila oba kotníky. Nyní se o ni postarají přední čeští experti. Sama Samková si rehabilitaci pochvaluje a olympiádu stále nevyloučila. Sdělila to portálu Blesk.

Operace v rakouském Schrunsu proběhla podle lékaře Evy Samkové Jiřího Dostala v pořádku a s velmi dobrým výsledkem. "Nyní probírá intenzivní rehabilitace. Je předčasné spekulovat o možnosti účasti Evy na olympijských hrách. Musíme si uvědomit, že se zranila před necelými dvěma týdny. Základním cílem naší péče je, aby byla Eva zdravá a aby se její zranění správně zahojilo. Všichni se snažíme, aby byla na sněhu co nejdříve, ale to teď není hlavní. Primární je zdraví,“ uvedl lékař pro portál Blesk.

Samková v rakouské nemocnici strávila téměř dva týdny, koncem víkendu ale byla propuštěna a od pondělí je zpátky doma v Česku. Péči o její poraněné kotníky převzali plně právě Dostal a také přední český fyzioterapeut Pavel Kolář. Snowboardistka je tak v nejlepších rukou a stále se nevzdává naděje, že se na olympiádu v Číně podívá.

"Děkuju všem za vzkazy a podporu. Nečekala jsem, že toho bude tolik. Rehabilituju každý den, probíhá to dobře. Mám kolem sebe nejlepší tým. Jdu den po dni a uvidím, jak to bude. Na prognózy je ještě brzo," uvedla pro portál Samková.

Až půl roku bez prkna

Sportovkyně má teď před sebou náročnou cestu s nejasným koncem. "Bude ji čekat dlouhodobá rehabilitace. Celá situace je o to složitější, že se jedná o obě končetiny. Následná zátěž bude proto více omezena. Celá rekonvalescence při zranění tohoto druhu trvá čtvrt až půl roku, než se bude moci vrátit do plné sportovní zátěže,” řekl pro eXtra.cz ortoped Miroslav Sinkule s tím, že samozřejmě záleží i na přístupu pacienta a jeho psychickém naladění.

Pokud to sám postižený člověk vezme “sportovně”, jeho šance na rychlé uzdravení se podstatně zvyšují, ovšem účast Samkové na blížící se olympiádě by nedoporučoval, šlo by totiž o příliš unáhlený návrat na prkno. A jak vidí známý lékař její šance vykřesat se z toho? “Evu sice osobně neznám, takže za ni nemohu mluvit, ale věřím, že zrovna ona se s tím popere, lyžaři a snowboardisté jsou houževnatí lidé, takže nemám strach." dodal odborník.Marek Ztracený o synovi: Je to neřízená střela, pořád má něco zlomeného, maminka šílí

Související články

Další články

Nejnovější kauzy