Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Bojkot Zlatých glóbů: Lidem vadí ignorování etnických menšin, herci vracejí ceny

Bojkot Zlatých glóbů: Lidem vadí ignorování etnických menšin, herci vracejí ceny
Zdroj: profimedia.cz
Zlaté glóby

Americká televize NBC nebude příští rok vysílat slavnostní předávání Zlatých glóbů, jedné z nejprestižnějších hollywoodských filmových cen. Rozhodla se tak po vlně kontroverzí, kterým v poslední době čelí Asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu (HFPA), jež ocenění uděluje. Kritikům vadí, že je v řadách HFPA málo zástupců etnických menšin.

„Stále věříme, že je HFPA odhodlána k významným reformám," uvedla NBC ve vyjádření. „Nicméně změny takového rozsahu vyžadují čas a práci a tušíme, že HFPA potřebuje čas, aby to provedla dobře. (...) Pokud organizace provede svůj plán, budeme snad v takové pozici, že budeme moci odvysílat show v lednu roku 2023," pokračuje vyjádření.

Skandál kolem Zlatých glóbů, jež jsou považovány za každoroční předehru Oscarů, vypukl letos v únoru, kdy list Los Angeles Times napsal, že mezi asi 90 členy HFPA není žádný novinář tmavé pleti. Asociace přitom již předtím několik let čelila kritice, že přehlíží nejen černošské herce a tvůrce, ale i filmy, které se zabývají problematikou etnických menšin. List rovněž psal o údajně podezřelých vztazích mezi HFPA a některými filmovými studii, které podle něj mohly mít vliv na rozhodování o nominovaných i výhercích.

Asociace uvedla řadu reforem

Asociace minulý týden oznámila, že schválila řadu reforem svého fungování. Počet členů asociace se například zvýší v příštích 18 měsících o 50 procent a novými členy by měli být převážně novináři tmavé pleti. Reformován bude rovněž netransparentní a restriktivní přijímací proces do asociace.

Bouři kolem svého fungování se jí tím však utišit nepodařilo. Od HFPA se nedávno distancovaly velké hollywoodské produkční společnosti jako například WarnerMedia, Netflix nebo Amazon Studios.

Ke kritikům se na konci minulého týdne přidala rovněž herečka Scarlett Johansson, která vyzvala k bojkotu cen do doby, než asociace přijme zásadní reformy. Uvedla rovněž, že v minulosti čelila od některých členů HFPA "sexistickým otázkám a poznámkám", které podle ní hraničily se sexuálním obtěžováním.

Asociace čelila kontroverzi i v minulosti

HFPA nyní sdružuje asi 90 novinářů, většinou zpravodajů významných zahraničních deníků, jako je francouzský list Le Figaro či španělský El País. Pověst asociace však v minulosti utrpěla kvůli několika kontroverzním členům, o jejichž novinářských zásluhách panovaly u odborné veřejnosti pochybnosti. Jedním z nich byl i Alexandr Něvskij, ruský kulturista, který účinkoval v řadě nízkorozpočtových akčních filmů, nebo vdova po herci, který občas psával o filmech do médií na Tahiti. Některé zavedené zahraniční deníky, jako například francouzský Le Monde či britské The Times, pak asociaci kritizovaly za to, že do svých řad nechtěla pustit jejich redaktory.

Nově se připojil herec Tom Cruise, který se rozhodl vrátit tři Zlaté glóby, které od novinářů dostal, a to za snímky Jerry Maguire, Magnólie a Narozen 4. července.


Související články

Další články

Nejnovější kauzy