Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Tereza H. Výměna manželek Útok na mešitu Věra Bílá

Nejnovější kauzy

Bojíte se zahalených muslimek? 8 věcí, které jste o tajemném šátku určitě nevěděli

Hidžáb neboli závoj přes obličej, který si dnes spojujeme hlavně s islámem, nás, Evropany, děsí, ani nevíme proč. Poodhalili jsme proto tajemství jeho historie.

Náherné ženy ukryté před světem. Takhle nějak bychom mohli popsat pravověrné muslimky, které bez svého šátku nevyjdou z domu ani na krok. Kde se vlastně vzal a proč nás tolik znepokojuje?

1) Počestná žena

I když si to mnozí z nás nebudou chtít připustit, faktem je, že zakrývání obličeje bylo součástí i našich evropských zvyků. Být zakrytá závojem znamenalo už od nejstarších dob výsadu. Závoj představoval symbol toho, že se jedná o počestnou a poctivou ženu. Proto první zmínky o závojích, například asyrský právnický text ze 13. století př. n. l., zakazují, aby prostitutky nosily závoje.

2) Respektovaná manželka

Také kolébka evropské civilizace, Athény, znala závoje. Respektované ženy musely v tomto městě chodit na veřejnost zahalené, jinak budily pohoršení a podezření z toho, že se živí nějakou podezřelou činností.

3) Předmuslimská tradice

Ortodoxní tradice zahalování zřejmě existovala už mezi starověkými židovskými kmeny. Z historických pramenů se dozvídáme, že nezahalené židovské ženy byly přísně trestány. Například tím, že manžel se s takovou ženou mohl rozvést, aniž by od něj získala jakýkoliv důchod.

4) Znak bohatství

Závoje byly rozšířené i předislámské Persii a v Byzanci. Tam se zahalovaly dobrovolně především bohaté a vlivné ženy, manželky obchodníků a šlechticů. Závoj byl symbolem bohatství – chudé ženy totiž musely pracovat a při tom odhalovaly těla. Zahaleným tělem ženy dokazovaly, že mají na to, aby nepracovaly.

5) Mohamed by nesouhlasil

I když to zní poměrně neuvěřitelně, hidžháby se do světa nezačaly šířit raketovou rychlostí s nástupem islámu. Dokonce prý ani samotný prorok Mohamed nebyl velkým příznivcem závojů. Jeho manželky si je oblíbily až na sklonku jeho života. Otázka je proč.

6) Korán promluvil

V celém koránu se o šátcích dozvídáme jen dvakrát. Jednou: „Proroku, řekni manželkám svým, dcerám svým i věřícím ženám, aby přitahovaly k sobě své závoje! A toto bude nejvhodnější k tomu, aby byly poznány a nebyly uráženy.“ Kromě ukazování obličejů bylo ženám zakázáno i dupat, aby nepřitahovaly pozornost k náramkům na svých nohou.

7) Hidžáb není burka

Zatímco slovo hidžáb lze doslovně interpretovat jako clonu nebo závěs, v dnešní době je toto slovo používáno hlavně pro muslimský šátek, kterým si žena zahaluje vlasy, krk a poprsí. Burka naopak zakrývá celé tělo i s obličejem.

8) Běžná móda

Velkým překvapením a zdrojem mnoha diskuzí se před 14 dny stalo vyjádření jednoho z největších výrobců konfekce, švédské firmy H&M, která se tradiční islámský šátek rozhodla zařadit do své podzimní kolekce! Navázali tak na způsob moderního života mnohých muslimek, které mohou dodržovat své tradice, ale zároveň chtějí být krásné.

Mohlo by vás zajímat

Další články