Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Karlos Vémola koronavirus Extra Host (pořad) Počasí

Nejnovější kauzy

Bojíte se rádi? Tohle je 6 nadpřirozených ženských bytostí, které se prý zjevují v Česku!

Bílá paní z Bouzova patří také k tajemným českým přízrakům…

Určitě znáte báchorku o Bílé paní, která se zjevuje na hradě Okoři nebo alespoň jednu z pohádek, ve které hraje ústřední postavu Baba Jaga. Faktem ale je, že těchto mytologických a nadpřirozených bytostí, které se údajně zjevují po celém světě, je celá řada. Podle serveru Tajemná místa se ale s většinou z nich setkáme právě u nás, v Česku. Seznamte se s těmi nejtajemnějšími z nich!

1) Bílá paní

Nejznámější a nejhojnější přízrak, který se objevuje v pověstech celého světa. Zaměříme-li se na Čechy, určitě si všichni představí paní Perchtu z Rožmberka, o jejíchž osudech a životě se vypráví během prohlídek na zámku v Krumlově. Bílá paní se zjevovala v dlouhém bílém oděvu a prozrazovala budoucnost. Měla-li bílé rukavičky, věštila svatbu nebo narození potomka, oblékla-li černé, věstilo to neštěstí.

2) Ohnivá panna

Ohnivou pannou se podle pověsti stala marnivá dcera pána zámku v Bystřici pod Hostýnem. A jelikož byla i lakomá, dnes hlídá tamní poklady a je odsouzená navěky držet klíč v ústech.

3) Jasanová paní

Tuto dívku prý kdysi zaklel muž do jasanu. A proto se z ní nestala paní Bílá, jako z většiny prokletých žen, ale Jasanová. Nyní straší na hradě Džbán u Rakovníka.

4) Černá paní

Taktéž se jedná o prokletou osobu ženského pohlaví. Jedna taková se údajně objevovala v Českých Budějovicích, jiná v Praze. Fakt, že se zjevují v černém rouchu, však může pramenit z toho, že se změnila i barva pohřebního roucha z bílé na černou.

5) Baba Jaga

I když se o téhle ženštině vypráví spíše v pohádkách, patří do hlubin pohanské mytologie. Ačkoliv žila v lese ve známé chaloupce na kuří noze, patřila vzdušnému elementu. Jak západní, tak východní Slované ji popisují jako ošklivou babiznu, rozcuchanou, nosatou a dlouhobradou, ozdobenou železnými zuby. Je tedy s velkým podivem, že s takovým vzhledem založila rodinu – měla totiž prý syny. Důležitý je i fakt, že Baba Jaga nebyla jen ošklivá, ale i nebezpečná, neboť se živila lidským masem.

6) Režná paní

Potkat ji můžete v Dobré Vodě u Světlé nad Sázavou, kde nyní chodí od mezníku k mezníku a hlasitě vzdychá. Bývala totiž kdysi pyšnou a bezcitnou zbohatlicí, která se ke svému majetku dostala díky čarodějnici.

Související články

Další články