Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 StarDance 2021 Česko Slovensko má talent 2021

Nejnovější kauzy

Boj s covidem: Testy zdarma končí. Tahle další opatření vláda schválila

Koronavirus: Vládní nařízení se zpřísní
Zdroj: Profimedia
Koronavirus

Vláda zpřísnila řadu koronavirových opatření. Od 25. října bude povinné nošení respirátorů ve všech vnitřních prostorách včetně pracovišť. Personál restaurací zároveň bude podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) muset od 1. listopadu kontrolovat u hostů doklad o bezinfekčnosti. Od stejného  data pak skončí preventivní testy zdarma pro dospělé.

Od 25. října bude povinné nošení respirátorů ve všech vnitřních prostorách včetně pracovišť. Rozhodla o tom dnes vláda. Po jednání to novinářům řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO)Výjimku budou mít podle něj lidé, kteří sedí v kanceláři sami. Pokud je ale s nimi na pracovišť někdo další, respirátory budou muset mít, dodal ministr. Nyní je povinné nošení respirátorů například ve veřejné dopravě či obchodech.

Kontroly v restauracích

Zpřísnění se bude týkat i restaurací, jejichž personál bude podle Vojtěcha muset od 1. listopadu kontrolovat u hostů doklad o bezinfekčnosti. Nebude to muset být hned u vchodu, bude to stačit ve chvíli, kdy se hosté usadí. Povinnost neplatí pro odběr jídla s sebou. Kontrolu nebudou muset provádět restauratéři v jídelních zónách v obchodních centrech. Opatření dnes schválila to vláda, řekl Vojtěch na tiskové konferenci.

Personál restaurací či barů nebude podle Vojtěcha lidem, kteří nemají doklad o dokončeném očkování, v poslední době neprodělali nemoc covid-19 nebo nemají platný negativní test na koronavirus, moci povolit vstup nebo poskytnout službu. Znamená to podle něj pro podnikatele stravovacích zařízení určité nepohodlí, ale vzhledem k rychlejšímu šíření koronaviru je to nutné opatření, uvedl.

Testy zdarma končí

Od 1. listopadu pak budou preventivní testy na covid-19 hrazené z veřejného zdravotního pojištění pouze dětem a mladým do 18 let, lidem se zahájeným očkováním nebo těm, kteří se nemohou očkovat. Testy nařízené lékařem nebo hygieniky budou dál zdarma.

Vláda podle ministra zdravotnictví také souhlasila s tím, že se zkrátí doba platnosti negativního testu jako potvrzení o bezinfekčnosti. U testů PCR se platnost zkrátí ze sedmi dní na tři, u antigenních testů ze 72 hodin na 24 hodin.

Související články

Další články