Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 MS ve fotbale 2022

Boj proti rasismu nabírá na absurditě: Černé se bude psát s velkým Č a bílé s malým B

Boj proti rasismu nabírá na absurditě: Černé se bude psát s velkým Č a bílé s malým B
Zdroj: profimedia.cz
+ Dalších 7 fotografií
Black lives matter
Řada amerických médií bude psát slovo „Black“ (černý) s velkým b. Mezi nimi bude i agentura AP, která o tom v pondělí informovala. Jde o reakci na protesty proti rasové nerovnosti, které v současné době hýbou Amerikou. Agentura ale zároveň pobouřila veřejnost tím, že „White“ (bílý) bude psát s malým w.

Amerikou už téměř dva měsíce otřásají mohutné protesty proti rasismu. Ty začaly po smrti černocha George Floyda, kterého zabil bělošský policista Derek Chauvin. V návaznosti na to vypukly v Americe změny, které se dotkly například filmové tvorby nebo soch historických osobností, jež měly něco společného s rasismem. Antirasistická revoluce se nyní dostala i do médií.

Začalo se totiž řešit, jak by se měla psát slova black a white. Některé mediální domy, jako například CNN, nebo agentura AP, se totiž rozhodly psát slovo Black v kontextu kultury a rasy s velkým b. Důvodem je, že někteří rasisté používají slovo White s velkým w, protože podle nich má jít o nadřazenou rasu. A právě tomu chtějí některá média svým krokem zabránit.

Paradoxně ale pak slovo "white" budou i nadále psát s malým w. „Psát slovo White s velkým písmenem by mohlo legitimizovat názory bělošských rasistů, kteří toto slovo s velkým písmenem používají,“ vysvětlil viceprezident AP John Daniszewski. Deník New York Times pak svůj krok zdůvodňuje tím, že "bílí nereprezentují sdílenou kulturu a historii způsobem, jak je to v případě černých".

Někteří kritici s krokem nesouhlasí. Jelikož lidé volají po rovnosti, měla by podle nich obě slova začínat buď malým, nebo velkým písmenem.

Smutný pohled na Martina Kociána. Tohle s ním udělalo dvacet let na drogách

Související články

Další články

Nejnovější kauzy