Trendy tagy Extra Host (pořad) koronavirus Svatba na první pohled Počasí

Nejnovější kauzy

Boj proti likvidaci norků: Centrem Kodaně projely stovky rozhořčených traktoristů

Mutace koronaviru
Stovky chovatelů norků v sobotu v dánské metropoli Kodani a ve městě Aarhus demonstrovaly proti rozhodnutí vlády nechat v zemi kvůli nákaze koronavirem vybít všechny chovy těchto zvířat. Informovala o tom agentura DPA, podle níž farmáři projeli městy v traktorech. K účasti v protestech se zaregistrovalo zhruba 850 majitelů traktorů, uvedla DPA s odvoláním na organizátory akce.

Dánsko počátkem listopadu sdělilo, že vybije celou svou populaci norků chovaných na kožešinu čítající až 17 milionů zvířat, protože se u nich objevila mutace koronaviru, která se přenesla i na lidi a vykazuje menší citlivost na protilátky. Existují obavy, že by to mohlo snížit účinnost nyní vyvíjených vakcín.

S vybíjením infikovaných zvířat začala dánská vláda v říjnu, později ale přiznala, že nařízená likvidace zdravých zvířat nemá oporu v zákonech. Ve středu dánský ministr potravin a zemědělství Mogens Jensen uvedl, že se kvůli kauze s vybíjením norků rozhodl odstoupit. Opoziční strany požadují rovněž rezignaci premiérky Mette Frederiksen.

Agentura DPA napsala, že v Dánsku již bylo vybito na devět milionů norků.

Související články

Další články