Země tak chce bojovat s „cizími“ vlivy. Oholení plnovousů je ale jen začátek. Kroků totiž podnikne mnohem víc. Podle arabské televize al-Džazíra se tento boj týká i žen. Podle šéfa policie jihozápadního regionu Khatlon služba prosazování zákona přesvědčila více než 1700 dívek a žen, aby přestaly nosit na hlavě šátky. I přes to, že v zemi žijí převážně muslimští sunnité.

V zemi se minulý týden odhlasovaly také dva nové zákony. Jeden zakazuje používání arabsky znějících „cizích“ jmen a druhý zakazuje sňatky mezi bratranci a sestřenicemi. „Nebudeme už povolovat cizí jména urážející čest a důstojnost,“ řekl ministr spravedlnosti Šochmurod Rustam. Dodal, že úřady vypracují jednotný seznam 10 tisíc jmen, ze kterých si rodiče budou moci vybrat.

Prezident Imómali Rahmón musí rozhodnout o tom, jestli budou oba zákony platit a od kdy. Ten ale tyto změny podporuje. Podle Rádia Svobodná Evropa prezident už dříve odrazoval od víry a praktik, které by mohly ohrozit stabilitu země.

Policie nechala loni zavřít více než 160 obchodů, které prodávaly tradiční muslimské oděvy, a v září zase nejvyšší soud země zakázal jedinou registrovanou islámskou politickou stranu v zemi.