Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023 Český slavík 2023

Boj o život Martínka: Zachrání ho léčba za sto milionů, celebrity burcují Čechy k pomoci

Martínek potřebuje 100 milionů
Zdroj: Se souhlasem Donio
+ Dalších 9 fotografií
pomoc

Českou republikou otřásá příběh dvouletého Martínka, který trpí syndromem AADC. Jedná se o velmi vzácné genetické onemocnění ovlivňující metabolismus neurotransmiterů v mozku. Chlapeček trpí tou nejtěžší formou onemocnění a jediná existující účinná léčba stojí sto milionů korun. Podat pomocnou ruku jemu i jeho zoufalým rodičům se jako první rozhodla herečka a influencerka Nikol Leitgeb. Její dobrosrdečné gesto následovaly i další známé tváře českého showbyznysu. 

Celebrity pomáhají

Jako maminky dvou kloučků se smutný osud Martínka a jeho rodičů velmi silně dotknul i Nikol Leitgeb. Známá influencerka není známá jen svým vytříbeným smyslem pro humor, ale i svou empatií a chutí pomáhat těm, kdo se nacházejí v nouzi. To, že dvouletému chlapečkovi trpícímu syndromem AADC doslova visí život na vlásku, ji natolik zasáhlo, že se okamžitě rozhodla jednat.

„Rodiče Martínka každej den vstávaj a usínaj s vědomím, že pro jejich těžce nemocného chlapečka existuje na světě účinná léčba. Ta ale stojí sto milionů. Sto. Milionů. A pojišťovna ji odmítla proplatit. Jaký zoufalství asi musej prožívat,“ uvedla herečka na svém Instagramu.

„Ano, není neděle, není vylosovaná, ale tohle nemůžeme nechat bejt. Tohle není nedosažitelná částka, pokud se zúčastníme sbírky všichni. Každá koruna se počítá. Každá jedna koruna,“ napsala v příspěvku, v němž sdílela fotografii Martínka. Následně nezapomněla poděkovat svým sledujícím, že jim osud vážně nemocného dítěte není lhostejný.

Nejen Nikol, ale i další české celebrity sáhly do svých peněženek. Těžký osud malého Martínka a jeho rodičů nebyl lhostejný Lucii Šlégrové, Janě Bernáškové, Veronice Kašákové, Lucii Křížkové, Ester Geislerové, Barboře Strýcové, Martině Pártlové, Martině Gavrieli, Juliánu Záhorovskému a moderátorovi Leoši Marešovi. Ti všichni sdíleli na svých sociálních sítích Martínkův příběh.

Zachrání mu život?

Přiblížit se k astronomické částce, která může Martínkovi zachránit život, pomohla i influencerka Týnuš Třešničková. Přispěla do sbírky a následně vyzvala na Instagramu své followery, aby se k ní připojili. Tak jako Týnuš se na na své fanoušky s prosbou o pomoc obrátil i zpěvák Mirai Navrátil.

Na první pohled přišel Martínek na svět jako zdravé miminko, záhy se ale začaly objevovat první problémy. Nechtěl sát mateřské mléko, trpěl velikými bolestmi bříška a nadměrným pocením. Jeho zdravotní potíže se ale bohužel stále stupňovaly a v pouhých třech měsících byl poprvé hospitalizován v nemocnici s akutní bronchitidou. Takových hospitalizací následovalo dalších osm. Bez pomoci odsávací hadičky by Martínek nemohl dýchat ani přijímat potravu.

V lednu letošního roku vyřkli odborníci zdrcující diagnózu a to AADC syndrom v jeho nejtěžší formě. Pak ale přišla další rána, když se Martínkovi trpící rodiče dozvěděli, že jim zdravotní pojišťovna odmítla proplatit částku, která by jejich malému synovi dala šanci na relativně normální život a díky níž by většina jeho akutních obtíží mohla odeznít.

Co se týče léčby, tak platí „čím dříve, tím lépe“. V opačném případě dostupné studie uvádějí úmrtnost mezi 5. až 7. rokem života. Genová terapie lékem UPSTAZA vyjde v přepočtu na 100 milionů korun, proto Martínkova rodina zřídila účet na platformě Donio. Tam jejich malému synovi můžete přispět jakkoliv vysokou částkou i vy. Každý nyní máme osud dvouletého Martínka i ve svých vlastních rukou.

Tajný vztah Kristýny a Andreje z Big Brothera. Znali se ještě před show

Související články

Další články

Nejnovější kauzy