Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Co ste hasiči Tokio 2020

Nejnovější kauzy

Boj o zakleknutí Standy: Policejní zásah proti zdrogovanému Romovi rozdělil Česko

Zdroj: Se souhlasem Zdenek Z/Facebook video, koláž eXtra.cz
smrt

Lidé v Teplicích zapalují svíčky na místě, kde v sanitce zemřel pětačtyřicetiletý Stanislav, proti kterému předtím zasahovala policie. Soudní pitva vyloučila souvislost úmrtí s policejním zákrokem, muž byl zřejmě pod vlivem drog. V sobotu na místě chystají protest. Policie zatím nemá důvod k tomu, aby místo monitorovala. ČTK to dnes řekl její mluvčí Daniel Vítek. Lékař už dříve uvedl, že příčinou smrti zřejmě bylo předávkování drogami.

"My Romové jsme hodně citliví v takových věcech. Nás to zasahuje a mrzí nás to. Všichni na tom videu jsme viděli, že tomu člověku bylo ublíženo, a my jsme neviděli důvod k tomu, aby ten člověk umřel," uvedl jeden z přítomných David Mezej.

Doplnil, že z videa je podle jeho názoru patrné, že dotyčný chrčel, křičel a dusil se. "Viděli jsme i ten konec, kdy (policejní) příslušník viděl, že nejeví nějaké známky života, že byl už znehybnělý, tak ho začal kontrolovat a koleno z krku mu sundal," řekl Mezej s tím, že podle něj byl příčinou úmrtí právě zásah policistů.

Dodal, že v sobotu od 14:00 se uskuteční v Teplicích protest. "My chceme dosáhnout toho, aby policisté něco udělali, aby došlo k nějakému závěru," řekl další přítomný Jiří Turko.

Jan Hamáček: Policisté mají mou plnou podporu

Policie ve svém pondělním prohlášení uvedla, že policisté v sobotu odpoledne zasahovali v Teplicích kvůli potyčce dvou mužů. Zveřejnili také video, kde muži poškozují cizí auta. Když na místo přijela policejní hlídka, ležel jeden z nich na zemi a byl zraněný. Muž byl poté agresivní a jednoho ze zasahujících policistů pokousal.

Policisté použili donucovací prostředky a podle mluvčího přivolali k muži sanitku. "V sanitce následně zkolaboval a i přes resuscitaci se nepodařilo obnovit jeho životní funkce," uvedl v pondělí Vítek.

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) v pondělí večer na Twitteru napsal, že zasahující policisté mají jeho plnou podporu.

"Pokud někdo pod vlivem návykových látek porušuje zákon, musí počítat s tím, že policie zasáhne. Hlavně díky práci policistů a policistek jsme v první desítce nejbezpečnějších zemí světa," napsal Hamáček.

Ředitel organizace Khamoro Emil Voráč vyzval k protestu

Romea uvedla, že ředitel organizace Khamoro Emil Voráč vyzval k protestu proti policejnímu násilí. ČTK dnes řekl, že se na místo úmrtí muže sjíždějí lidé z celé ČR i Slovenska. "Přijíždějí položit svíčku a snad se na sobotu chystá pieta," dodal.

Někteří svědci policejního zásahu, jehož videozáznam se objevil na sociálních sítích, mužovu smrt přirovnávají ke smrti černocha George Floyda.

Organizace Autonomní akce pořádá ve středu v Praze na Prokopově náměstí od 18:00 "demonstraci proti policejní brutalitě", jak uvedla na svém webu.


Související články

Další články