Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Petr Pavel tragédie v Mostě

Boj o moc, 16 dětí a nefunkční plíce: Nejznámější česká panovnice prožila těžké chvilky

Portrét slavné panovnice.
Zdroj: profimedia
historie
Když České televize před lety uspořádala anketu o největšího Čecha, Marie Terezie tehdy skončila na 28. místě, jednu příčku za hokejistou Jaromírem Jágrem. Do naší historie se zapsala velmi výrazným písmem, život jí ale postavil do cesty i několik překážek.

Slavná panovnice Marie Terezie Valpurga Amálie Kristýna se narodila v roce 1717 ve Vídni. Byla nejstarší dcerou císaře Svaté říše římské Karla VI. a Alžběty Kristýny Brunšvické.

Marie Terezie - jediná žena na českém trůnu

V dětství se mimo jiné věnovala kreslení, tanci nebo hudbě. K vládě se dostala v říjnu roku 1740 a na trůnu vydržela déle než čtyřicet let. Marie Terezie - uherská a česká královna, arcivévodkyně rakouská či vévodkyně burgundská - je zároveň jedinou ženou, která vládla na českém trůnu.

Začátky její vlády ale nebyly snadné. Rakušanům se totiž nelíbilo, že jim vládne žena, a problémy s ní měly i okolní země. V roce 1740 navíc vypukly války o rakouské dědictví, které trvaly do roku 1748 a během nichž Marie Terezie ztratila Slezsko i několik menších území v Itálii. Naopak však uhájila Milán a Rakouské Nizozemí.

Výročí svatby Marie Terezie

Už když jí bylo pět let, tak se seznámila s Františkem I. Štěpánem Lotrinským. Ten byl o deset let starší a později se stal také jejím manželem. Svatba se konala 12. února roku 1736 ve Vídni a dnes tak od ní uplynulo přesně 285 let.

Marie Terezie, která se vdávala už v devatenácti letech, toužila po tom, aby se jí co nejdříve narodil syn, který by se stal následovníkem habsburského trůnu. Další potomky pak chtěla použít i jako nástroj k tomu, aby si udržela moc a měla pojistku ve válečných bojích.

Marie Terezie měla 16 dětí

Svému manželovi nakonec porodila šestnáct dětí, ovšem šest z nich jich sama přežila. Těžký osud potkal například prvorozenou Marii, která zemřela už ve svých třech letech. Několik dětí Marie Terezie zemřelo na neštovice a jedna z jejích dcer měla zase hrb, kvůli němuž nikdy neměla manžela.

Nejslavnější dcerou Marie Terezie byla Marie Antoinetta, která se stala francouzskou královnou, ale nakonec byla popravena během Velké francouzské revoluce. Marie Terezie se dočkala i vytouženého syna (celkem jich měla pět), jímž se stal Josef II., který po své matce později převzal žezlo a zejména v českých zemích se těšil velké oblibě.

Smrt Marie Terezie

V roce 1765 zemřel Mariin manžel František I. Štěpán Lotrinský, po jehož smrti se Josef II. stal římskoněmeckým císařem a Marie Terezie ho jmenovala jako spoluvládce habsburských zemí. Samotná panovnice už se nikdy nevdala a svého manžela přežila o patnáct let. Zemřela v roce 1780 poté, co se nachladila na lovu bažantů. Jak poté navíc odhalila pitva, tak jí nefungovala jedna plíce. Marii Terezii, která je pochována v rodinné kapucínské kryptě ve Vídni, bylo v době úmrtí 63 let.

Outsider a Insider: Kabát z ostudy v šatníku Miss World Kuchařové a pomsta Tiffany RichBitch

Související články

Další články

Nejnovější kauzy