Trendy tagy Čauky lidi Survivor Česko 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

Boj o čas: Češi poslali okamžitou pomoc do Bejrútu, tým vycvičený na vyprošťování lidí je na cestě

Boj o čas: Češi poslali okamžitou pomoc do Bejrútu, tým vycvičený na vyprošťování lidí je na cestě
Zdroj: archiv
+ Dalších 9 fotografií
libanon
V úterý odpoledne došlo v bejrútském skladišti k sérii mohutných explozí, které byly slyšet až na 200 kilometrů vzdáleném Kypru. Lidem v okolí několika desítek kilometrů tlaková vlna vybila okna, výlohy a dveře. Za tragickými výbuchy stojí dle libanonské vlády tuny naskladněného a vysoce výbušného dusičnanu amonného (ledek). Dnes odlétl z letiště v pražské Ruzyni speciální tým hasičů USAR, který patří k nejlepším na světě. Cvičená skupina odletěla do Bejrútu strojem společnosti Smartwings.

Speciální tým hasičů USAR, který je vycvičen na vyprošťování lidí zavalených v troskách, odletěl dnes z letiště v pražské Ruzyni na pomoc do Bejrútu. "Česká republika je na vás hrdá," řekl podle iDnes.cz ministr vnitra Jan Hamáček a každému z hasičů potřásl rukou. Následně se nechal slyšet, že tento tým patří k nejlepším na světě a na místě tragédie zůstane tak dlouho, dokud to bude potřeba.

"Ve skupině je kromě záchranářů celkem pět kynologů," dodala mluvčí hasičů Nicole Studená s tím, že do Bejrútu odletěla šestatřicetičlenná jednotka tvořená převážně pražskými hasiči. Ministr zahraničí Tomáš Petříček se nechal slyšet, že Česko poskytne humanitární pomoc deset milionů korun.

Speciálně vycvičený tým přepravilo do Bejrútu letadlo společnosti Smartwings, let vyjde na zhruba 1,5 milionu korun. "Ve výběru společnosti hrála roli dlouhodobá smlouva, kterou hasiči se Smartwings mají. Do vládního airbusu by se také nevešlo veškeré vybavení hasičů a musel by být použit robustnější stroj. S ním by se protáhla doba letu a snížil komfort," řekl Hamáček.

Související články

Další články