Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Libuše Šafránková

Nejnovější kauzy

Bohuslav Svoboda kritizuje vládu: Říkal jim už v lednu, aby koronavirus nepodceňovali

Zdroj: Profimedia.cz
+ Dalších 7 fotografií
rozhovor
Doc. MUDr. Bohuslav Svoboda, CSc. stál v letech 2010-2013 v čele Prahy jako primátor. Docent Svoboda byl právě ten, který se snažil už začátkem ledna vládu přesvědčit, aby nepodcenila epidemii koronaviru, která už tenkrát řádila v Číně. Pro G.cz poskytl rozhovor, kde mluví o největších problémech kolem současné situace a radí, jak v ní vydržet.

Bohuslav Svoboda je přesvědčen, že kdyby se vláda věnovala koronaviru už v lednu, kdy on sám na blížící se problémy upozorňoval, situace mohla být jiná. I on je přesvědčen, že vláda selhala. Lékař a politik Svoboda se aktuálně sám nachází v preventivní domácí karanténě a pro G.cz řekl pár slov.

Dodržování pravidelného režimu

"Mám štěstí, že jsem v preventivní karanténě a žádné příznaky na sobě v tuto chvíli nepozoruji. Důležité jsou dvě věci, jak si pobyt doma zpestřit," uvedl lékař a doplnil, že je důležité dodržovat pravidelný režim.

"Ráno vstát jako do práce, vykoupat se, oholit a po snídani začít s programem. Ať už vlastní prací při homeoffice, výukou s dětmi, nebo nějakou společnou rodinnou aktivitou," radí v rozhovoru.

Má přehled o všem a měl by ho mít každý

On sám sleduje, co se děje, ať už na internetu, v televizi nebo v novinách. Vnímá hlavně vývoj situace v ČR Považuje za důležité sledovat i dění v zahraničí.

"V současné době beru jako největší problém nedostatek ochranných pomůcek pro lékaře, sestry, ale i lidi mimo zdravotnictví. Snažil jsem se na to vládu upozornit už na konci ledna, nechtěli to slyšet," zkritizoval vládu lékař.

Krizový štáb

Podle něj bylo velkou chybou to, že nebyl na začátku epidemie jmenován krizový štáb, kterému by veleli epidemiolog a hygienik. Ti by vytvořili tým odborníků různých lékařských profesí a manažerů z oblasti ekonomiky, práce s lidskými zdroji, specialisty na komunikaci a odborníky z oblasti armády.

Situace mohla být úplně jiná

"Jsem přesvědčen, že vláda v zajištění ochranných pomůcek selhala. I kdyby tehdy v lednu, kdy jsem na celou věc upozorňoval, ministerstvo zajišťovalo alespoň ochranné pomůcky pro lidi v první linii, mohla být dneska situace úplně jiná," uvedl.

"Na druhou stranu mě ale velice těší, když vidím, jak jsou lidi solidární, vzájemně si roušky šijí a darují je potřebným," vychválil Svoboda občany Česka a zdůraznil, že tato situace nemusela být.

Koronavirus: Důležité kontakty

Infolinka Státního zdravotního ústavu pro kohokoliv, kdo se potřebuje poradit v souvislosti s koronavirem, je k dispozici nonstop, 24 hodin denně a 7 dní v týdnu na číslech 724 810 106 a 725 191 367.

https://www.mzcr.cz/

Více o tématu

Nakonec to zvládneme!

Vzkazuje všem obyvatelům Česka, aby se drželi. "Držte se! Nakonec to zvládneme. Bude to nějakou dobu nepříjemné, bude to omezující, ale zvládneme to," uvedl Svoboda a poděkoval lékařům a sestrám, že v tom nikoho nenechají. Byl vděčný i za dobrovolníky.

"Záleží ale na každém z nás, dodržujme prosím nařízení vlády, jakkoliv se nám nemusí líbit, jde o dočasná omezení, které nám po skončení umožní zase žít normální život," doplnil nakonec doktor. Celý rozhovor můžete najít zde

Související články

Další články