Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Bohumín ocenil hasiče, kteří zasahovali u tragického požáru: Poblíž paneláku vznikne pieta

Bohumín ocenil hasiče, kteří zasahovali u tragického požáru: Poblíž paneláku vznikne pieta
Zdroj: Extra.cz
+ Dalších 17 fotografií
ocenění
Uběhl měsíc od strašlivé tragédie v Bohumíně, kde v hořícím bytě zemřelo 6 lidí a dalších 5 vyskočilo z okna z vyššího patra. Zástupci města ocenili zhruba 40 hasičů, kteří u požáru zasahovali. Poblíž panelového domu vznikne pietní místo, které město nechá vystavět.

Zástupci města Bohumína navíc zařídili, že se v sobotu na 11 minut rozezní kostelní zvony, 11 lidí totiž při požáru přišlo o život. "Na 12. září jsme plánovali tradiční vinobraní. Tuto akci jsme vzhledem k srpnovým událostem zrušili a namísto ní proběhne pieta. Po dohodě s církvemi a krizovým centrem se v 17:45 hodin, tedy přesně ve stejnou chvíli, kdy vypukl požár, rozezní v Bohumíně a jeho okolí na jedenáct minut kostelní zvony," uvedl starosta Bohumína Petr Vícha.

Poblíž panelového domu vznikne na počest obětem i trvalé pietní místo. "Jde o velmi citlivou záležitost. Chápeme, že rodinní příslušníci a přátelé obětí si budou chtít připomenout výročí a zapálit svíčku. Na druhou stranu vnímáme, že obyvatelé domu si nechtějí prožitou hrůzu každodenně vybavovat. Nepřejeme si, aby se toto místo v budoucnu stávalo cílem neohlášených davových shromáždění. Proto musíme zvolit decentní řešení. Věřím, že naši architekti si s tím poradí," vysvětlil starosta.

Kritiku hasičů lidé berou zpět

Krátce po tragickém požáru si někteří lidé smlsli na hasičích v souvislosti s tím, že svou práci mohli odvést lépe. Někteří teď vše berou zpět, protože hasiči udělali vše, co bylo v jejich silách.

"Hasiči provedli bezchybný a profesionální zásah, stejně jako zdravotníci i policisté a další lidé včetně krizových psychologů a dobrovolníků. Protože jejich nasazení a obětavost nevnímáme jako samozřejmost, rozhodli jsme se jim osobně poděkovat," pronesl starosta Bohumína Petr Vícha. Zástupci města se rozhodli zhruba 40 hasičů, kteří u zásahu byli, ocenit.

Vícha navíc vyzval pořadatele soukromých akcí, aby se připojili k uctění památky a přerušili zábavu. "Společně tak uzavřeme jednu velmi smutnou kapitolu našeho města a jeho obyvatel," vysvětlil svůj záměr starosta Bohumína.

Tragédie v Bohumíně

Požár v bytě v 11. patře v jednom z panelových domů v Nerudově ulici v Bohumíně na Karvinsku vypukl v sobotu 8. srpna 2020 krátce před šestou hodinou večerní. V bytě zemřelo šest lidí, včetně tří dětí. Dalších pět lidí zemřelo poté, co se před ohněm snažili zachránit skokem z okna. Dvanáctou obětí je ještě nenarozené miminko. Dále bylo zraněno deset lidí včetně dvou hasičů a policisty. Požár založil úmyslně Zdeněk K., který si přišel s rodinou vyřídit spory.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy